ArabicChinese (Simplified)DutchEnglishFrenchGermanHindiItalianJapanesePortugueseRussianSerbianSpanishTurkish

Ölçme Bilgisi

Planimetre Kullanımı

Planimetre Nedir?

Parsel alanlarını mekanik şekilde ölçmeye yarayan aletlere planimetre denir. Genel olarak planimetre iki kolla bir ölçü makarasından oluşur. Kollar bir eklemle birbirlerine bağlanmıştır. Kolların birinin ucunda bir ağırlık vardır. Ölçü esnasında bu ağırlık yeniden oynamaz ve kol bu nokta etrafında döner. Bunun için bu uca kutup ve bu nokta etrafında dönen kola da kutup kolu denir. İkinci kolun ucunda bir iğne veya bir lup diğer ucunda da, ekseni kol paralel olarak bağlanmış bir ölçü makarası, daha doğrusu bir ölçü düzeni vardır. Ölçü düzeni bir ölçü makarası ve bir sayma tablasından ibarettir.

Sayma tablası 10 parçaya bölünmüştür. Her bölüm ölçü makarasının tam bir dönüşünü gösterir. Ölçü makarasının üzeri ise 100 eşit parçaya bölünmüştür. Ayrıca makara bölümlemesinin karşısında bulunan bir verniyer yardımıyla makara taksimatının onda birini, yani makaranın tam bir dönüşünün binde birini okumak mümkündür.

Planimetrenin iğnesi parselin sınırları üzerinde gezdirildiği zaman ölçü makarası parselin alanı ile orantılı olarak döner. Parselin alanını F ve makaranın dönüş sayısını n ile gösterecek olursak alan, n dönüş sayısını n k gibi sabit bir sayı ile çarpılması sonucu bulunur. Yani F=k*n olur. Buraya kadar anlatılan planimetreye, E eklem noktası K gibi bir nokta etrafında daire çizdiği için kutupsal planimetre denir. Bu planimetrenin kullanımı giderek azalmıştır ve yerini elektronik planimetrelere bırakmıştır.

Planimetrelerin Kullanılmasında  Dikkat Edilecek Noktalar

a)Ölçü makarası ekseninin izleme koluna paralel olması gerekir.

b)Küçük parseller daha dikkatli ve daha fazla çevrilmelidir.

c)Ölçülen parsellerin düz kenarlarında izleme noktasına bir cetvel dayayarak ölçü yapılmamalı ve parsel sınırının izlenmesi daima serbest elle yapılmalıdır.

d)Planimetrenin kutup noktasının yeri, izleme noktası parselin ortasında iken makara düzlemi kutup noktasından geçecek şekilde seçilmelidir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün