ArabicChinese (Simplified)DutchEnglishFrenchGermanHindiItalianJapanesePortugueseRussianSerbianSpanishTurkish

Haberler

Uydu Verilerinin Yer Altı Suyu Hesaplamasında Kullanımı

Uydu Verilerinin Yer Altı Suyu Hesaplamasında Kullanımı

Yer altı suları ve ne kadar kaldığı Amerika’da git gide endişeyi arttırıyor. Yer altı sularıyla ilişki içinde bulunan şehirler, iklim değişikliği ve gittikçe artan büyüyen şehirlere hizmet için yer altı akiflerinden pompalanan suyla beraber kaynakların iyice fakirleştiğini görüyor. Birçok faktör yer altı suyu seviyesini etkilediği için hesaplaması zordu ama Stanford’daki yeni araştırmalar bizi ayaklarımızın altında uzanan suyu anlamamıza yakınlaştırabilir.

Stanford Üniversitesinde geliştirilen bir bilgisayar algoritması uydu resimleriyle büyük coğrafi alanlardaki yer altı suyu seviyesini belirlememize olanak sağladı. Bu algoritma Jingyi ‘Ann’ Chen tarafından Yapay Açıklıklı Radar İnterferometrisi tarafından sağlanan verileri yer altı suyu seviyesini belirlemek için kullandı. Bu teknik Colorado’da ki San Luis Valley hakkında Stanford grup tarafından yazılmış araştırma makalesinde ispatlandı.

InSAR uyduları Dünya yüzeyinin yüksekliğinin çok küçük ölçekteki değişimlerini altı elektromanyetik dalgalar ile tespit ediyor. Yer suyu seviyesindeki değişmelerin yeryüzü seviyesini etkilediğini gösterdi. Ancak şehir veya tarım alanları tarafından kamufle edilen alanların uydu verileriyle bu ölçümlerde ayrım yapmak zordu.  Stanford araştırmacıları, daha fazla yerin verilerini algoritma yardımıyla InSAR kullanarak bir araya getirebildiler. Bu veriler InSAR’da mevcut ara değere sahip yer altı suyu seviyeleri arasından toplandı.

Araştırmacılar aynı zamanda yer altı suyu seviyesi ve sonraki yer yüzeyi yüksekliğini etkileyen değişken faktörleri ayıklayabildi. Örnek olarak kum akiferinden dışarı pompalan su hızlı biçimde yüzey seviyesini değiştirecek, ama kil akiferinden su pompalandığında yüzey seviyesinin azalmasında bir gecikme yaşanacaktır.

Stanford araştırmacıları bu algoritmayı Amerika’yı kapsayarak diğer yer altı sularını toplayacak şekilde genişletmeye devam etmeyi umuyor. Ayrıca bu bilgilerle var olan yer altı suyu akış modellerini geliştirerek daha fazla bilgi edinmek için kullanarak ne kadar su kaldığı, ne kadar kullanıldığı ve sonuçları anlamlandırmayı umut ediyorlar.

26 Ağustos 2016’da Elizabeth Borneman’in yazdığı “Using Satellite Data to Calculate Groundwater” yazısının birebir çevirisidir.

Kaynakça

Chen, J., Knight, R., Zebker, H. A., & Schreüder, W. A. (2016). Confined aquifer head measurements and storage properties in the San Luis Valley, Colorado, from spaceborne InSAR observations. Water Resources Research.

Than, K.  (2016, June 8).  Stanford researchers calculate groundwater levels from satellite data.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün