ArabicChinese (Simplified)DutchEnglishFrenchGermanHindiItalianJapanesePortugueseRussianSerbianSpanishTurkish

Yazılım

Web Dosyası Formatları

Web Dosyası Formatları

Bu web dosyası formatları, özellikle coğrafi özellikleri internet üzerinden sunmak ve görüntülemek için oluşturulmuştur.

Coğrafi verileri (GeoJSON gibi) depolayan başka web tabanlı dosya formatları olmasına rağmen, bu dosya formatları web haritalamaya özgüdür.

GeoRSS

Web siteleri RSS beslemelerini, bir XML dosyasında sağlanan abonelere yayınlar. GeoRSS, XML yayınlarını coğrafi verileri içerecek şekilde genişletir. GeoRSS spesifikasyonu, noktalar, çizgiler ve çokgenler gibi uzamsal geometrilerin XML yayınlarına nasıl ekleneceğini açıklar.

Konuma sahip Web beslemeleri afet bildirimi için bir araç haline geldi. Örneğin, USGS GeoRSS ile gerçek zamanlı deprem yayınlar. Şimdi, RSS’in yerleri var.

Web Özelliği Hizmeti (WFS)

Web özellik servisleri, kullanıcıların internet üzerinden coğrafi (veya mekansal olmayan) paylaşmalarını sağlar. Böylece web siteleri, masaüstü ve web uygulamalarında özellik servisleri internet üzerinden tüketilebilir. Kullanıcılar, REST bitiş noktalarını veya URL’yi işaretleyerek web özellikleri hizmetlerine erişirler.

  • Web Özellik Servisleri (WFS) düzenleme özellikleri içindir
  • Web Haritalama Servisleri (WMS), düzenleme yetenekleri olmadan özellikleri gösterir

Esri ArcGIS Online Web Servisleri

ArcGIS Online, kullanıcıların diğer kuruluşlarla veya genel halkla işbirliği içinde paylaşmaları için çevrimiçi içerik yayınlamalarına izin veren bulut tabanlı bir platformdur.

  • Özellik katmanları, bir kuruluştaki kullanıcılar tarafından görüntülenebilen ve düzenlenebilen vektör katmanlarıdır.
  • Temel katmanları için kullanılan döşeme katmanları önceden çizilir.
  • Sahne katmanları, üç boyutlu verilerin toplanması için özeldir.

Ağ Ortak Veri Formu (NetCDF)

NetCDF GIS formatı, çok boyutlu değişkenleri saklamak için dizi odaklı veriler için bir arayüzdür. Çok boyutlu bir NetCDF örneği, zaman içinde sıcaklık, yağış veya rüzgar hızı olabilir. Yaygın olarak okyanus ve atmosfer topluluğundaki bilimsel veriler için GIS veri depolama formatı olarak kullanılır.

ArcGIS çok boyutlu araç kutusu ve QGIS NetCDF Tarayıcısı, NetCDF dosyalarını destekler.

Hiyerarşik Veri Formatı

HDF (Hiyerarşik Veri Formatı), Ulusal Süper Hesaplama Uygulamaları Merkezi (NCSA) tarafından son derece büyük ve karmaşık bilimsel verileri yönetmek üzere tasarlanmıştır. Koleksiyondaki veri nesnelerinin sayısı veya büyüklüğü ile ilgili bir sınırı olmayan çok yönlü bir veri modelidir.

ArcGIS, HDF4 ve HDF5 verilerini okuyabilir. Ücretsiz açık kaynaklı GDAL (komut satırı) araçları, HDF dosyalarının GeoTIFF’e dönüştürülmesini destekler. HDFView programı, kullanıcıların HDF dosyalarını görüntülemesini sağlar.

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün