Netcad

Netcad Çizim İşlemleri

Netcad Çizim İşlemleri Nasıl Yapılır?

Ekrana gelen Çizim (Printer) penceresinde kağıt seçildiğinde
1) BOŞLUKLAR ile çizim kağıdının kenarlarında bırakılacak mesafeler mm olarak verilir.
2)ÖLÇEK standart ölçekler listeden seçilebilir, veya elle girilebilir. Ölçek, önceden çizim ölçeğine getirilmelidir. Bu sırada kağıda uydur seçeneği işaretlenir ve ön izleme yapılırsa çizimin ortalanmış olarak çıktısı alınabilir. Şayet kağıda uydur seçeneği işaretlenmez ise, ön izleme yapıldığında ekrana gelen çizim penceresi, F5, F6 ve F7, F8 tuşları kullanılarak çizimi ortalayacak şekilde seçilir, F10 tuşu yardımıyla çizim penceresinin yerleştirilmesi yapılarak çıkış alınabilir. Bu sırada yakalama modları kapalı olmalıdır.
3)YAZICI⇒AYAR ile çizici ve çizim kağıdın boyutları seçilir.
4)KALEMLER NetCad de her tabakaya bir kalem numarası atanabilmektedir. Kalem numarası o tabakadaki objelerin kaç numaralı kalemle çizileceğini belirtir, kalem kalınlıkları ve renkler kalem ayarları penceresinden girilerek belirlenir. Bu özellik daha ileride yapılacak olan uygulamalarda farklı tabakaların farklı kalem numaraları dolayısıyla farklı kalem kalınlıkları ile çizilmesinde kullanılacaktır.
5)SÜZGEÇ Sonuç ürün olan çizimde hangi objelerin görünüp görünmeyeceğini belirler.Sembol; süzgeç kısmındaki sembol tuşu onaylanarak çizimde poligon ve nirengi sembollerinin çıkması sağlanır. bunun için sembol filtresine P.*+N.* yazılmalıdır.
Nokta Adı; bu menüde nokta adları tuşu işaretlenerek çizimde nokta numaralarının çıkması sağlanır.
Yazı Boyu; sembol, nokta adları ve nokta kotlarının yazı boylarını ayarlamak için kullanılır. Verilen değerler mm cinsindendir.
Gerekli ayarlamalar yapıldıktan sonra ön izleme bölümünde ön izleme tuşu yardımıyla çizim görülebilir.

Çizimlerin Çıktısı Nasıl Alınır?

(NETCAD SİMGESİ) ile ekrana gelen pencerede Çizim (Printer) penceresinde gerekli işlemler yapılırken;
1) BOŞLUKLAR ile çizim kağıdının kenarlarında bırakılacak mesafeler mm olarak verilir.
2) ÖLÇEK standart ölçekler listeden seçilebilir, veya elle girilebilir. Ölçek, önceden çizim ölçeğine getirilmelidir (çizim ölçeği 1:5000). Bu sırada kağıda uydur seçeneği işaretlenir ve ön izleme yapılırsa çizimin ortalanmış olarak çıktısı alınabilir. Şayet kağıda uydur seçeneği işaretlenmez ise, ön izleme yapıldığında ekrana gelen çizim penceresi, F5-F6 ve F7-F8 tuşları kullanılarak çizimi ortalayacak şekilde seçilir, F10 tuşu yardımıyla çizim penceresinin yerleştirilmesi yapılarak çıkış alınabilir. Bu sırada yakalama modları kapalı olmalıdır.
3) YAZICI⇒AYAR ile printer ve çizim kağıdın boyutları seçilir.
4) Çıkışı almadan önce ön izlemeden inceleyebilirsiniz

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün