Netcad

Geçiş Eğrili Yol Güzergahının Oluşturulması

GEÇİŞ EĞRİLİ YOL GÜZERGAHININ OLUŞTURULMASI

Bir spiral(eğri) çeşidi olan klotoit, yarıçapı sıfırdan başlayıp sonsuza doğru artarak devam eden bir eğridir. Karayolu uygulamalarında klotoit, yol geometrisi içerisinde aliymanı kurba bağlamak için kullanılır. En önemli sebepleri, aliymandan kurba veya kurbtan aliymana geçen araçlara sürüş rahatlığı sağlamak ve dever uygulanmasını kolaylaştırmaktadır.

Sıfır poligonu çalışmasındaki altında yatan temel neden olarak isteğe bağlı yarıçap değerlerince gerçekleştirilmesi planlanan geçiş eğrili yol güzergahı oluşturulmasıdır. Başlangıç olarak isimlendirilen A, bitiş olarak nitelendirilen B noktaları arasında çoklu doğru yardımıyla istenilen miktarda some noktaları ile sıfır poligonuna entegre olan çizim gerçekleştirilir. Bu kapsamda minimum aliyman uzunluğu, birbirlerini takip eden aliyman değerleri arasındaki açı değerleri ve ani olmayan eş yükseklik eğimlerine dikkat edilmesi gerekmektedir.

Bu anlamda yapılan bir takım hesaplamalar sonucunda tanjant open (TO) öncesinde ve tanjant finish (TF) sonrası ki kısımlara spiral eklenir. Hesaplamalar sonucunda elde edilen spiral boylarının(L) yanında ayrıca dever bilgileri ve rakortman bilgileri de tanımlanabilir. Ancak bu uygulamada dever ve rakortman bilgileri tek tek kodlandığından bir anlam ifade etmemektedir.

1)Güzergah Tanımlaması

Çoklu doğru yardımıyla belirlenen güzergahın tanımlama işlemi Netpro ⇒  Güzergah ⇒ Güzergah Tanımlama butonu kullanılarak gerçekleştirilir.

2)Güzergah Editörü Yardımıyla Bilgilerin Girilmesi

Tanımlaması gerçekleştirilen güzergah içerisindeki geometri bilgileri, karayolları yol yapım yönetmeliğine göre minimum yarıçap değerleri, hesaplamalar sonucunda elde edilen dever ve spiral bilgileri girilmesi sonucunda plan çizimi projeye aktarılır. Bu işlemde Netpro ⇒ Güzergah Editörü butonu kullanılır.

Şekil:Geçiş Eğrili (Klotoid) Yol Güzergahı

RAKORTMAN TANIMLAMASI

Rakortman, kurb ve aliyman arasındaki eğriliği düz bir çizgi ile birleştiren geçiş eğrisi olarak ifade edilir. Aynı zamanda bu aralıkta sürüş güvenliği açısından uygun görülen yön ve yönler tarafında belirli hesaplamalar ile elde edilen genişleme miktarlarınca platform genişletilmesi gerçekleştirilir.Bütün rakortman tanım bölümlerinin yönlerini ifade eden bir numarası oluşmuştur. Bu bölümlere başlangıç noktası itibarı ile geçiş eğrisi giriş(ÜA1), kurb giriş(ÜE1), kurb çıkış(ÜE2), geçiş eğrisi çıkış(ÜA2) ve son olarak bitiş noktası olmak üzeri kilometre aralıklarına ayrılarak genişleme miktarları uygulanır. Bazı uygulamalarda genişleme miktarı tek bir yönde uygulanması mümkün olduğundan her iki yön miktarı tek taraftan karşılanır. Projede, imkanlar el verdiğinden her iki yönden de eşik olarak genişleme miktarları karşılanmıştır. Bu işlemde Netpro ⇒ Güzergah ⇒ Rakortman Tanımları butonu kullanılır.

Şekil:Tüm Verilerin Girilmesi Sonucunda Elde Edilen Platform Genişlikleri

 

SERBEST DEVER TANIMLAMASI

Dever, virajlarda (yatay kurbalarda) taşıtların üzerine etkiyen merkezkaç kuvveti nedeniyle taşıtlar kurb dışına doğru savrulmalarını ve yağmur sularının birikimini önlemek için yol platformuna uygulana enine eğimdir. Bu eğim kurbun iç tarafı aşağıya, dış tarafı yukarı olacak şekilde uygulanmak zorundadır. Standart olarak aliymanlarda %2 çatı eğimi ile kurblarda maksimum %8 eğim kullanılmak ile birlikte değişiklik gösterebilir. Bu uygulamada hesaplamalar sonucunda standart değerler üzerinden gerçekleştirilmektedir. Serbest dever editörü, istenilen piketaj değerlerinde, istenilen dever bilgisinin girilmesini sağlar. Her serbest dever tanım bölümünün yönleri ifade eden bir numarası oluşturulur. Bu bölümlere başlangıç noktası itibarı ile rakortman boyu(K), geçiş eğrisi giriş(ÜA1), kurb giriş(ÜE1), kurb çıkış(ÜE2), geçiş eğrisi çıkış(ÜA2), rakortman boyu(K) ve son olarak bitiş noktası olmak üzeri kilometre aralıklarına ayrılarak dever miktarları uygulanır. Bu işlemde Netpro ⇒ Güzergah ⇒ Serbest Dever Tanımları butonu kullanılır.

Serbest dever tanımlamasında, rakortman tanımlamasından farklı olarak geçiş eğrileri girişlerinde (ÜA) rakortman boyları (K) çıkartılarak, geçiş eğrileri çıkışlarında (ÜE) rakortman boyları (K) eklenmesi ile kilometre bölümlenmesi gerçekleştirilir. İşlem sonucunda veriler saklanır.

Şekil:Tüm Verilerin Girilmesi Sonucunda Elde Edilen Dever Bilgileri
Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün