Haberler

Uzaktan Algılama Kullanımı ile Kuraklığın Yer altı Sularına Etkisinin Ölçümü

Uzaktan Algılama Kullanımı ile Kuraklığın Yer altı Sularına Etkisinin Ölçümü

NASA Goddard Uzay Uçuş Merkezindeki bilim insanları, toprak nem kuraklığının göstergelerini ve yer altı suyunun belirlenmesi için yeni bir veri üretmeyi deniyorlar. Yaptıkları haritaları NASA’nın GRACE uydu verilerini kullanarak U.S Droug Monitor için hazırlıyorlar.

GRACE uyduları, 2002 yılında dünyanın kütlesi ve dünya buzlarının, su depolarının hareketinden etkilenen çekim alanınındaki küçük değişiklikleri gözleyerek yeryüzeyi ve yer altı karasal su depolarını ölçebilmek için gönderildi.

GRACE tarama yaparken yer ve uzay yerleşimli meteorolojik gözlemleri ölçümüne dahil ediyor ve bilim insanlarının toprak nemi ve yer altı sularını hesaplayabilmesine, 1948’den 2009’a kadar ortalamalarını karşılaştırmasına olanak sunuyor.

Aşağıdaki harita, ABD karasında 7 Temmuz 2014’deki  nispi su depolarının yer altı akiferlerindeki miktarının  6 yıllık ortalamayla karşılaştırılmasını gösteriyor. Nem ve su içeriği bakımından ortalamadan daha yüksek olan alanlar mavi gölgeli, daha az nemli  olanlar kırmızı gölgeli

(GRACE tarafından yer altı suyu kuraklık göstergelerinin basitleştirilmiş haritası 7 Temmuz 2014, Kaynak: NASA)

Haritanın sonuçları, Amerika’nın Güneydoğusunun sert kuraklıktan etkilendiğini belirtiyor. Kaliforniya, Nevada, New-Mexico, Kolorado, Teksas, Arizona, Oklahoma ve Nebraska uzun vadeli yer altı akiferlerinin beslenmesindeki engeller nedeniyle kuraklıkla boğuşuyor.

Şimdiye kadar GRACE tarafından üretilmiş üç harita Ulusal Kuraklıkla Mücadele Merkezi’nde mevcut durumda. Bunlar; Yer altı suyu yüzdesi, kök bölgesi toprak nemi yüzdesi ve yeryüzü toprak nem yüzdesi. Haritalar sondaj gibi insan kökenli tüketim faktörü göz ardı edilerek sadece klimatik değişken koşulların etkisi ile ortaya koyuldu.

28 Temmuz 2014’de Caitlin Dempsey’in yazdığı “Using Remote Sensing to Measure the Affect of Drought on Ground Water” yazısının birebir çevirisidir.

Kaynakça

NASA Earth Observatory (2012, September 12) The Gravity of Water.

National Drought Mitigation Center (2014, July 21) Groundwater and Soil Moisture Conditions from GRACE Data Assimilation. Accessed July 23, 2014.

NASA (July 2014) Groundwater Deficit Out West

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün