Yazılım

Spatial Analiz Nedir?

ArcGIS Üzerinde Spatial Analiz

Spatial Analiz ArcGIS’in kullanıcılarına güçlü mekânsal veri analizleri ve modelleme yapmalarını sağlayan ek modüldür. Bu modül ile raster ve vektör verilerinizden faydalanarak çeşitli analizler yapabilirsiniz. Bu analizler ArcGIS’i kullanım alanınıza göre farklılaşmaktadır. Bir akarsuyun taşkın tehlike veya risk haritasını çıkarabilir veya yeni açmak istediğiniz mağazanın en çok kar edebileceği konumu bulabilirsiniz.

Spatial Analiz’i Kullanabileceğiniz Alanlar

-Çeşitli verilere göre konum analizi yapabilirsiniz. Belirli verilere göre size en uygun konumu bulmanızda yardımcı olur.

-Doğal afetler için risk ve tehlike haritaları oluşturmak için kullanabilirsiniz.

-Halihazırda var olan arazinin kullanımı için fikir almak için analiz yapabilirsiniz.

-İki nokta arası en tasarruflu, en uygun yolu bulmak için bu modülü kullanabilirsiniz.

-Demografik yapı analizlerini yapmak için kullanabilirsiniz.

-Eğim veya bakı gibi yüzeysel verilerinizin analizi için kullanabilirsiniz.

-Bir bölgenin güneşlenme süresinin analizlerini gerçekleştirebilirsiniz.

-Yüzey ve yeraltı akışlarının hidrolojik haritaları çıkartabilir veya modelleyebilirsiniz.

Bazı Kullanım Örnekleri

 ArcGIS Spatial Analiz’de Mesafe Analizi

Mesafe analizi yapmak için ArcGIS 3 temel unsuru göz önünde bulundurur. Bunlar yolun durumu, eğim ve arazinin kullanımıdır. Bu 3 veriye göre sizin için en uygun güzergahı belirler. Bu verileri kullanmak istediğiniz alana göre artırmanız mümkündür.

Mesafe analizini Arctoolbox > Spatial Analyst Tools > Distance sekmesinden yapabilirsiniz.

Ara Değer Bulma – Interpolasyon için Spatial Analiz

Interpolasyon analizi geniş çalışma alanında bazı kritik bölgelerden alınan verilere göre, veri girişi yapılmamış konumların verilerini bulmak ve oluşturmak için kullanılan bir yöntemdir. Interpolasyonun algoritmasından daha doğru veriler oluşturmak için çalışma alanındaki verilerin mekânsal olarak birbiri ile ilişkisi bulunmalıdır. Ardından ArcGIS sizin için ara değerleri tahmin edip, daha net analiz yapmanızı sağlayacaktır.

Interpolasyon yaparken kullanılan yöntemler genel olarak ikiye ayrılır IDW ve Kriging yöntemleri. IDW yönteminin mantığı veri girişi yapılmış konumlara, sayısal olarak yakın ve mantıklı veriler atamaktır. Veri girişi yapılmış konumlardan uzaklaşıldıkça IDW yönteminin etkisi azalacak ve hata payı yükselmeye başlayacaktır. Bu nedenle IDW yöntemini kullanırken kritik konumlardan veri girişi yapılmalıdır.

Kriging yöntemi daha güçlü ve hassas olan interpolasyon yöntemidir. Bunun sebebi istatistikten IDW’ye göre daha çok yararlanmasıdır. Kullanmak için istatistik bilgisi gerekmektedir. Kriging’in IDW’ye göre kullanımı daha zordur.  Kullanmak için öncelikle konum noktalarının keşifi ve bu konumların tahmini yüzey modeli belirlenir. Ara değer bu yüzey modeline göre atanır.

Interpolasyon’u Arctoolbox > Spatial Analyst Tools > Interpolation sekmesinde bulabilirsiniz.

Hidrolojik Analizler için Spatial Analiz

Spatial Analiz ile SYM haritaları üzerinde yapabileceğiniz analizler genel olarak SYM haritasında akarsuyun akış yönünü bulmak (flow direction), akış toplamını bulmak (flow accumulation) akarsu uzunluğu hesaplamaktır. Akarsu havzalarını da bu analiz ile bulabilirsiniz. Analizlere başlamadan önce SYM haritası üzerinde hidroloji hesaplamaları için boşlukların doldurulması gerekmektedir (Fill işlemi). Bu işlem SYM haritası üzerindeki boşlukları en mantıklı şekilde doldurarak daha sağlıklı analiz yapmanızı sağlayacaktır. Boşluklar çoğu SYM haritasında bulunmaktadır. Bunun nedeni boşlukları bulunmayan SYM haritalarını çıkartmak için gereken LİDAR yönteminin maliyetidir. Fill işlemiyle bu maliyeti karşılamanıza gerek kalmaz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün