ArabicChinese (Simplified)DutchEnglishFrenchGermanHindiItalianJapanesePortugueseRussianSerbianSpanishTurkish

Yazılım

CAD ve Yükseklik Dosya Biçimleri

CAD Dosya Biçimleri

CAD genellikle Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS) birlikte çalışır.  Autodesk CAD  dosya formatları 2D ve 3D tasarımlar için tasarlanmıştır. Genellikle katmanlar halinde kenarlar, eğriler, açıklama metni gibi öğeler içerir. DWG / DXF, Kartezyen koordinatlarını kullanan vektör dosyalarıdır. Her öğe, XY noktalarını bir ızgarada çizer.

  • DWF (Tasarım Web Formatı), internette görüntülemek ve kullanmak için daha belirgindir.
  • DWG (DraWinG), AutoCAD için meta verileri içeren yerel format ve çalışma sürümüdür.
  • Son olarak, DXF (Çizim Değişim Biçimi) çizim bilgisini verilerin tam gösterimleri olarak saklar. Ancak DXF’nin amacı CAD programları arasında veri alışverişi yapmaktır.

Bentley Microsystems DGN Dosya Biçimi

DGN veya “Tasarım”, Bentley Systems MicroStation için yerel formattır. Diğer CAD tasarım formatlarına benzer şekilde, mühendisler ve mimarlar inşaat tasarımı için kullanırlar.

DGN dosyaları bilgi notu, noktalar, poligonlar, çokgenler ve çok yollu katmanlardan oluşur. Ayrıca stil bilgisi (ColorIndex) ve uzamsal bir referans sistemi içerir.

Yükseklik Dosya Biçimleri

Yükseklik dosya formatları dijital yükseklik modeli ürünlerine özgüdür. Örneğin, USGS DEM ve Kanadalı CDED, raster bir ızgarada düzenli aralıklı yükseklik değerleri yakalar.

USGS DEM, Kanadalı CDED

DEM formatı, dijital yükseklik modellerini yakalamak için USGS tarafından özel olarak geliştirilen raster tabanlı ASCII dosyalarıdır. USGS tarafından üretilen yüksek hacimli eski modellerden dolayı sektörde yaygın olarak kullanılmaktadır.

DEM formatı 3 kayıt tipi içeren tek bir dosyadır.

  • Kayıt A, tanımlayıcı ad, minimum ve maksimum yükseklik, kapsam sınırları ve B kayıtlarının sayısı gibi DEM’in genel özelliklerini saklar.
  • B kaydında bir başlık ve yükseklik profili var.
  • C kaydı, verilerin doğruluğunu kaydeder ve isteğe bağlıdır.

Dijital Arazi Yükseltme Verileri (DTED)

Dijital Arazi Yükseltme Verileri (DTED) Ulusal Mekansal Zeka Ajansı tarafından oluşturulan standart bir formattır. Genellikle uçak radarından yakalanan arazi kotu değerlerinden oluşan raster formatlarıdır. Kullanıcı tanımlı özellikler TAB dosyaları aracılığıyla atanır.

3 çözünürlük seviyesi, çeşitli hücre aralığı çözünürlüğü içerir:

  • Seviye 0 aralığı 30 ark saniye aralığıdır (nominal olarak bir kilometre)
  • Seviye 1 aralığı 3 ark saniyedir (yaklaşık 100 metre)
  • Seviye 2 aralığı 1 ark saniyedir (yaklaşık 30 metre)
Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün