ArabicChinese (Simplified)DutchEnglishFrenchGermanHindiItalianJapanesePortugueseRussianSerbianSpanishTurkish

Haberler

Köprülerdeki Yapısal Değişimlerin Tespitinde Uzaktan Algılama Kullanımı

Köprülerdeki Yapısal Değişimlerin Tespitinde Uzaktan Algılama Kullanımı

Sentetik Açıklıklı Radar (SAR) kullanarak uydulardan toplanan verileri köprülerdeki yapısal değişimleri tespit etmek için kullanılabilir. Uydu verilerinden alınmış SAR verilerin analiziyle köprüde bulunan küçük, gözle görülemeyecek potansiyel bozulmaları bulmak mümkün.

İtalya, Cenova yakınlarındaki Morandi Köprüsü 2018 Ağustos’unda onlarca insanı öldürdü. NASA’da ki araştırmacılar köprünün yapısal değişimini ölçmek için 2003 yılına kadar uzanan birkaç tarihten alınan SAR verileriyle ile ölçümler yaptı. Bu analiz araştırmacıların köprüdeki milimetrik değişiklikleri ölçmelerine olanak sağladı. Bu analizlerde 2015’in başlarında köprünün çöktüğü yerin hemen yanındaki güvertenin yer değiştirdiğine dair bulgulara rastladılar. Aynı zamanda köprü yapısında 2017 ve 2018’de ki denge bozulmalarını görebildiler.

Çökmeden Önce Morandi Köprüsü. A – Köprünün iki boyutlu gösterimi(Profili) B – Köprünün üç boyutlu gösterimi 1’den 2’ye Köprünün 2 tane ayağı 3’den 8’e Köprünün V Şekilli 6 ayağı 9-11’e Köprünün serbest denge sistemleri Görsel : Milillo et al., 2019.

Bu analiz köprüdeki yapıyı bozabilecek çok küçük değişimlerin ölçülmesinde yeni umut verici bir yöntem geliştirmiştir ancak analiz şimdilik sadece SAR verileri toplayan uydular tarafından sürekli gözlenen köprüler için yapılabilmektedir.

Kaynakça: GIS Lounge

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün