ArabicChinese (Simplified)DutchEnglishFrenchGermanHindiItalianJapanesePortugueseRussianSerbianSpanishTurkish

Netcad

Sıfır Poligonu Hattı Nasıl Oluşturulur?

Sıfır Poligonu Hattı Oluşturma

Sıfır Poligonu atılmadan önce raster paftanın projeye eklenmesi, dönüştürülmesi ve sayısallaştırılması daha sonra sayısallaştırılan bu paftaya eş yükselti eğrisi geçirilmesi gerekmektedir.Bu işlemler sitemizde mevcut olduğu için bu kısımlara değinmeyeceğiz.

BAŞLANGIÇ VE BİTİŞ NOKTASININ TAYİNİ

Sayısallaştırılan pafta üzerinde uygun görülen bir başlangıç ve bitiş noktası tayini gerçekleştirilmelidir. Hassas ve titiz bir şekilde gerçekleştirilen tasarım, ileride karşılaşılması muhtemel sorunların önüne geçecektir. Başlangıç ve bitiş noktaları arasındaki kot farkı, güzergah tasarımına ait yol elemanlarının (aliyman boyları, kurp yarı çapları v.b.) kullanılacağı mevkilerin doğru irdelenmesi oldukça önem arz etmektedir.

SIFIR POLİGONU GEÇKİSİNİN ELDE EDİLMESİ

Sıfır poligonu temel sebebi olarak nitelendirilen, gerçekleştirilmesi planlanan güzergah tasarımına bir altlık oluşturmasıdır. Sıfır poligonuna entegre bir şekilde gerçekleştirilen güzergah tasarımı kolaylık ve pratik sağlamanın yanında yol elemanları kuralları ile ilgili karşılaşılabilecek sorunlarında önüne geçmektedir.
1) Pergel Açıklığı Hesabı
Gerçekleştirilmesi planlanan sıfır poligonu çalışmasında bir pergel açıklığı belirlenmesi gerekmektedir. Pergel açıklığından faydalanılarak sıfır poligonu tayini gerçekleştirilir. Bu amaçta öncelikle pergel açıklığı için gerekli parametrelerin belirlenmesi gerekir. Ortalama bir pergel açıklığı ile farklı eğim değerlerine göre pergel açıklıkları hesaplanır.
2) Sıfır Poligonu Hattı Oluşturulması
NetCad ortamında gerçekleştirilen çalışma sebebiyle pergel açıklığını ifade eden daireler kullanılır. Çiz ⇒ Daire ⇒Yarıçapı Ve Merkezi Belli butonu kullanılarak daireler oluşturulur. Pergel hesabı ile bulunan eğim değerlerine sahip yarıçap değerleri harita ölçeği boyutunda büyütüldükten sonra istenilen eğim düzeyinde sıfır poligon hattı oluşturulur.

Şekil:Sıfır Poligon Hattı

Başlangıç noktasından başlanılarak her bir eş yükseklik eğrisinde farklı bir kademeye geçilmesi ile bitiş noktasına doğru daireler birbirlerini kesen noktalardan itibaren atılır.

Dairelerin ardışık konumlandırılması sırasında düşey kurp tasarımı gerçekleştirilebilmesi için birkaç noktada eğim değerleri değiştirilmesinde fayda vardır. Diğer bir nokta ise dairelerin eş yükseklik eğrilerini iki noktada kestiği kısımlarda aralarına daha küçük yarıçapta bir daire atılarak sorun ortadan kaldırılabilir. Son olarak bitiş noktasında tam olarak daire ile kesişmemesi halinde ona yakın bir noktada bırakılması sorun yaratmamaktadır. Pergel açıklığı işlemi sonlandırıldıktan sonra bu dairelerin kesişim noktalarında çoklu doğru yardımıyla birleştirmek suretiyle sıfır poligon hattı tamamlanır.

 

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün