ArabicChinese (Simplified)DutchEnglishFrenchGermanHindiItalianJapanesePortugueseRussianSerbianSpanishTurkish

Netcad

Arazi Profilinin Elde Edilmesi

ARAZİ (SİYAH) PROFİLİ ELDE EDİLMESİ

Halihazır arazi kotu, mevcut arazi kotu anlamlarına gelen yapılacak bir yolun veya tesviye edilecek bir parselin işlem görmeden önceki tabii zemininin değerleridir.

Demiryolu, karayolu, kanal, dere, yüksek gerilim hattı vb. inşaat projelerinin hazırlanmasını ve herhangi bir neden ile bir yerdeki toprak hacminin bulunması amacıyla kesitler alınır. Enkesit ve boykesit olarak gerçekleştirilen işlemler sonucunda arazi profili elde edilir.

1) Enkesit

Enkesit, çoğunlukla hacim hesaplarının yapılmasında kullanılırlar. Güzergah üzerindeki belli kritik noktalardaki yarma ve dolgu hesap incelemeleri için enine bölümlendirilmesidir.

2) Enkesit Parametrelerinin Girilmesi

Güzergah ekseni boyunca, sabit ve ekstradan alınması istenilen enkesit aralıkları, sağa ve sola genişlikler vb. diğer parametrelerin girilmesi gerekmektedir. Bu işlemde Netpro ⇒ Enkesit ⇒ Modelden Enkesit Al butonu kullanılır.

Şekil: Enkesit Parametrelerinin Girilmesi

3) Kilometre Listesi Oluşturulması

Enkesit parametreleri penceresinde Kilometre Referansı ⇒ Parametrik ⇒ Kilometre Referans Listesi Oluştur komutu ile belirlenen enkesit parametrelerine göre bir liste oluşturulur.

Şekil: Kilometre Liste Editörü Girişi

Kilometre liste editörünün amacı standart enkesitler oluşur oluşmaz farklı yatay açı ve ekstra kilometreleri oluşturmaktır.Kilometre bilgisinin yanı sıra sola ve sağa genişlik, açı ve özellik kodu bilgileri de editöre girilir. Bu işlemde Netpro ⇒ Kilometre Liste Editörü butonu kullanılır.

Rol atama işlemi, tekrar aynı işlem yapıldığında program atanan rol üzerindeki dosya tercihini sormadan otomatik olarak seçecektir. Bu işlem birkaç proje yerine tek bir projede çalışıldığı zaman bir avantaj sağlamaktadır. Ancak birkaç proje ile uğraşıldığı zaman dosya seçim imkanı sağlamadığından dolayı vakit kaybına sebep olmaktadır. Projede, rol atamaları yapılmamaktadır. Kod sütununda projede isimlendirilen kısımlar ve ekle (F3) butonu ile ekstradan enkesit alınmasını istenilen kilometre noktaları dahil edilir. Dosya saklanarak kapatılır.

4) Enkesit Çizimi

Program mantığı gereği enkesit çizimini üçgen model üzerinden gerçekleştirmektedir. Bu sebep ile üçgen model tabakası aktifleştirilmelidir. Enkesitler çizimi, oluşturulan kilometre listesi üzerinden gerçekleştirilir. Bu işlemde Netpro ⇒ Enkesit ⇒ Modelden Enkesit Al butonu kullanılır.

Şekil: Enkesitlerin Elde Edilmesi

5) Boykesit

Boy kesit, yol inşaatları için yol ekseninin düşey düzlemdeki izdüşümü veya kotlu yol eksenidir. Güzergah ekseni boyunca, arazinin kırık ve dalgalı biçimini göstermektedir. Enkesit dosyası üzerinden arazinin boyuna görünümünün profili çıkartılır. Profil içerisinde seçilen dosyaların (enkesit, güzergah vb.) görünümü sağlanmaktadır. Bu işlemde Netpro ⇒ Profil ⇒ Profil Çizimi butonu kullanılır.

Şekil: Arazi Profil Çiziminin Gerçekleştirilmesi
Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün