Netcad

Eş Yükselti Eğrili Planlar Nasıl Hazırlanır?

EŞ YÜKSELTİ EĞRİLİ PLANLARIN HAZIRLANMASI

NETSURF ⇒ ÜÇGEN OLUŞTUR ile üçgenler oluşturulur. Üçgenleme işlemi rastgele alınan ve  kotlu noktalardan arazi modeli üretimine yönelik yöntemlerden birisi ve en çok kullanılanıdır. Eş yükseklik eğrilerini oluşturulabilmesi için netcad programının dili gereği üçgen model oluşturulması gerekmektedir. Ayrıca üçgen oluştururken sadece noktalar seçilmelidir.
NETSURF ⇒ ÜÇGEN DÖNDÜR ile gerekli düzeltmeler yapılır. (üçgen kenarları değiştirilebilir). Ana kural; detay hatları üçgen kenarı olmalıdır.
Eğriler geçirilmeden önce;
NETSURF ⇒ MODEL DÜZELT kullanılmalıdır. Böylece tüm projede detay hatları üçgen kenarı olacak şekilde gerekli ayarlamalar yapılarak hatları kesen üçgen kenarları otomatik olarak düzeltilir. Bu işlem için detay hatları
yüklenmiş olmalıdır.
NETSURF ⇒ Eğri İşlemleri ⇒ EGRİ GEÇİR Eş yükselti eğrileri geçirilebilir.Eğrilere ait parametreler amaca bağlı girilmelidir. Örneğin, 1/2000 ölçeğinde çalışılmak istenirse Zartış değeri (eğri aralıkları) 2 girilir.
NETSURF ⇒ EGRİ GEÇİR ⇒ EĞRİ KOT YAZ komutuyla ekrana gelen pencere yardımıyla eğrilere
numaraları yazılır. Eşyükseklik (Münhani) eğrileri üzerlerine sahip oldukları kot değerlerinin yazılması gereklidir. Eğri boyunca periyodik seçeneği ile ilk yazı ve periyot değerlerine göre eğri üzerine kot değerleri yazılır, çizgi boyunca seçeneği ile kullanıcı tarafında gösterilen 2 nokta arasında eğriler üzerinde doğrusal kot yazma işlemi yapılabilir. Projede, eğri boyunca periyodik olarak BÖHHBÜY’e yönetmeliğine uygun yazılmalıdır.
NETSURF ⇒ EĞRİ TEMİZLE ile yolları, binaları, şevleri kesen eğriler temizlenir
bunun için kapalı bir alan tanımlanmalıdır.Ayrıca projelerde, köşelerde meydana gelen hatalı eğrilerin temizlenmesinde kullanılabilir.
Çizim almadan önce;
ETİKET ÜRET (NOKTA ADI ÜRET) ile pencerede ekrana gelen  tüm
noktalar için nokta adı üretilir
Tabakalarda, ÜÇGENMODEL ve NADI adlı tabakalarda göz ikonunu kapatılmalıdır.
Gerekiyorsa;
SORGU ⇒ DEĞİŞTİR ⇒ DOĞRU DEĞİŞTİR ile tek tek hatlar seçilerek kalınlıkları değiştirilirse
çizim alınırken bu kalınlıklara göre çıkış alınır.

Not:Proje raster pafta içerisinde ise yer alan eş yükseklik eğrileri üzerinden tekrardan bir sayısal arazi modeli üretmek için mevcut görüntü üzerinde ki eğrilerin kot bilgileri kullanılarak yeni oluşturulan bir tabaka içerisinde kotlu nokta oluşturulmalıdır. Projede, raster pafta üzerinde yer alan eğrilere ait kot değerlerine entegre olarak lokal kot değerleri atanmaktadır. İşlemde Çiz Ardışıl Nokta At butonu kullanılmasıyla pratik olarak eş yüksekli eğrileri üzerinden hassasiyete bağlı yakınlıkta noktalar oluşturulur.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün