Netcad

Netcad’de Bazı Kavramlar

TABAKA YAPISI

Bu yapı ekrandaki farklı özellikteki obje veya obje gruplarının birbirinden ayrılması için gerekli bir ayraçtır. NetCad’e ilk girildiğinde yalnızca 0 tabakası vardır ve aktiftir.Çalışma sırasında hangi tabakanın aktif olduğu ekranın Sol tarafından öğrenilebilir.

Çizime başlamadan önce gerekli obje grupları için (nokta,çizgi, yazı vb.) tabakaları açınız.

KESİŞİM NOKTALARINI İŞARETLEME

HESAP

KESİŞİM (4 NOKTA) ile noktalar işaretlenerek aranan kesişim noktaları bulunur.( işlemlerinizi ekranın altındaki yardımcı soruları takip ederek yapmayı unutmayınız!!)
Kesişim noktalarını belirledikten sonra daha önceden belirtilen çizim komutlarından herhangi birini kullanarak oluşturulacak çizime ait çizgileri yukarıda verilen şekle uygun olarak tamamlayınız. Bu işlemi yaparken çizgilerin ait olduğu tabakanın aktif olmasına dikkat ediniz.

YAZI

YAZI ile satır şeklinde yazı yazılır
Yazıyı istenilen yere yazmak için yazının bırakılması istenilen yerde 1 kere farenin sol tuşuna basılmalıdır. Bu sırada yakalama modları kapalı olmalıdır
• Yol isimlerinin yola paralel ve ortada yazılı olmasına dikkat ediniz.
• “SORGU”dan yazı boyutları ve yönleri değiştirilebilir.
OBJE ÖZELLİKLERİNİ SOR (ALT+O) ile düzeltmeler yapılarak tamam tuşuna basılmalıdır. Bu sırada yakalama modları kapalı olmalıdır. Ayrıca tabakalarda anahtar kapalı olmalıdır.

KOTLARI, NOKTA ADLARINI YAZIYA ÇEVİRME

Amacı: Noktadan bağımsız olarak işlem yapabilmek için kullanılır. Örneğin hatlarla kesişen noktalar kaydırılarak uygun yere taşınabilirler.

DETAYLAR

ETİKETLERİ ÜRET ile ekrana gelen pencerede seçilen noktalar için yazıya çevirme işlemi yapılır. Bundan dolayı poligonların tümü, noktaların tümü farklı tabakada olmalıdır. Nokta ve kod isimleri aşağıdaki şekilde de görüldüğü gibi otomatik olarak açılan NADI ve NKOT tabakalarına yazılacaktır. Nokta adı boyunun ne olması gerektiğine son sayfada verilmiş olan ölçek faktörleri kullanılarak karar verilmelidir.

DÜZENLEME İŞLEMLERİ

Nokta adlarının üretilmesinden sonra noktalara ait isimlerin çizim üzerinde yerlerinin değiştirilmesi olanağı elde edilmiştir. Bu amaçla;
Giriş Menüsünden KAYDIR ile farenin sol tuşu ile nokta belirlenir sağ tuşa basılır ve daha sonra da referans, noktasını farenin sol tuşu ile belirleyip objeyi kaydırarak, objeyi bırakmak istediğiniz yeri farenin sol tuşu ile tekrar onaylanır (bu işlemi yaparken diğer işlemlerde de olduğu gibi ekranın altında beliren yönlendirme yazılarını takip ediniz).

SEMBOL

Semboller nokta üzerine yerleştirilebilir.Ayrıca kapalı bir bölge sembol ile doldurulabilir. (Çizimden önce sembol boyutları hakkında düşünmenizi öneririz)
Sembollerin yerleştirme işlemi, sembol seçeneğinin seçilmesi ile yapılır. Açılan pencereden sembol tıklanarak seçilir. Yakalama modlarının konumuna göre, istene nokta veya noktalara yerleştirilir. Yanlış yerleştirmelerde, aynı noktanın tekrar işaretlenmesi sembolün geri alınmasını sağlar.
Sembollerin boyları, cinsleri ve açıları:
OBJE ÖZELLİKLERİNİ SOR (CTRL+O) ile değiştirilebilir.

KAPALI BİR BÖLGENİN TARANMASI

ALAN SOR ile kapalı bölge seçilir, gelen pencerede ilgli yerler doldurulur.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün