Haberler

EDRS-C Uydusu Yörüngeye Fırlatıldı!

EDRS-C Uydusu Yörüngeye Fırlatıldı!

SpaceDataHighway projesinin ikinci uydusu EDRS-C yörüngeye fırlatıldı.

ESA(Avrupa Uzay Ajansı) ve Airbus’ın ortaklığıyla gerçekleştirilen SpaceDataHighway projesinin ikinci uyudusu olma özelliğini taşıyan EDRS-C(European Data Relay System),Fransız Guyanası’ndan Ariane 5 roketiyle 31° Doğu jeostatik yörüngesine fırlatıldı . Test sürecinden sonra veri aktarım kapasitesi, gözlem uydularının eşzamanlı çalışması için , iki katına çıkartılacak .

EDRS-A uydusuna katılan bu ikinci uydu, Kopernik programı dahilindeki dört adet Sentinel uydusundan günlük olarak dünyanın fotoğraflarını aktaracak.

SpaceDataHighway ayrıca dünyada , inovatif lazer teknolojisine dayalı gökyüzündeki ilk “fiber-optik ağ” olma özelliğini taşıyor.Yersel istasyonlarla sabit şekilde çalışan jeostatik uydu ağı 1.86 GBit/s hızında veri aktarma özelliğine sahip .Airbus Haberleşme ,İstihbarat ve Güvenlik Birimi Başkanı Evert Duok proje hakkında :“İkinci uydumuzun fırlatılışı sadece bir başlangıç ,lazer haberleşmesi birçok endüstri için bir devrim olacak “ dedi .Üçüncü haberleşme uydusu EDRS-D ise 2024’te Asya-Pasifik bölgesinde konumlandırılacak .Üç lazer terminali ile EDRS-D ,sistemin haberleşme kapasitesini ve kapsama alanını önemli ölçüde artıracak.

KAYNAK:AIRBUS

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün