Teknoloji

İlişkisel Veri Tabanı Yönetimi

İlişkisel Veri Tabanı Yönetim Sistemi

İlişkisel Veri Tabanı Yönetim Sistemleri, çok kullanıcılı düzenleme ortamları için yaygın olarak kullanılır.Ayrıca, aynı ağ üzerinden kurumsal veritabanının sürümlü düzenlemesini, yedeklemelerini ve kurtarılmasını da destekler.

PostGIS + PostgreSQL

Açık kaynaklı PostGIS, platformlar arası PostgreSQL veritabanına mekansal nesneler ekler. PostGIS’in PostgreSQL DBMS’ye sunduğu üç özellik mekansal türler, indeksler ve fonksiyonlardır.

Farklı geometri türlerini destekleyen PostGIS mekansal veritabanı, konumlar ve haritalama ile ilgili bilgilerin sorgulanmasına ve yönetilmesine olanak sağlar. PostGIS, QGIS, GRASS, ArcGIS ve MapInfo dahil olmak üzere çeşitli GIS yazılım paketlerinde kullanılabilir.

ArcSDE Enterprise Geodatabase + (Oracle, Microsoft SQL Sunucusu, IBM DB2)

İlişkisel Veritabanı Yönetim Sistemleri (RDBMS) ve ArcSDE, aynı ağ üzerinden birden fazla kullanıcıyla sürümlü düzenleme, yedekleme ve kurtarmayı destekler. DBMS depolama modelleri arasında Oracle, Microsoft SQL Server, IBM DB2 / Informix ve PostgreSQL bulunur.

ArcSDE, ilişkisel bir veri tabanı yönetim sistemi kullanan tüm organizasyonda merkezi bir şekilde veri sunar. Son kullanıcılar bir Esri ortamındaki uzamsal verilere erişebilir ve kurumsal bir coğrafi veritabanındaki verileri sorunsuz bir şekilde düzenleyebilir ve analiz edebilir.

Değişim Dosyası Formatları

Değişim dosyalarının amacı, farklı yazılım sistemleri arasında dosya aktarmaktır.

Genellikle, birlikte çalışabilirlik ve veri aktarımı için özel olarak tasarlanmış yerel olmayan formatlardır.

Esri ArcInfo Export

Esri ArcInfo Değişim dosyaları artık desteklenmiyor. Bu eski GIS formatı, GIS kapsamındaki dosyaların rahat bir şekilde değiştirilmesinde kullanıldı.

E00 uzantısına sahiptir ve bireysel kapsama dosyalarında artımlı olarak (E01, E02…) artar. Değişim için uygun olmasına rağmen, verileri ArcGIS’e eklemeden önce işlemeniz gerekir.

Esri ArcInfo Interchange dosyalarını dönüştürmek için, ArcToolbox’taki ‘E00’den İçe Aktar’ aracını çalıştırabilirsiniz.

MapInfo Değişim Dosyası

MIF formatı, farklı coğrafi sistemler arasında MapInfo dosyalarının alışverişini sağlayan çok yönlü dosyalardır. Bu ASCII dosyası iki dosya içerir:

  • MIF, grafikleri saklar.
  • MID, nitelikleri ayrılmış metin olarak tutar.

MPK Dosyaları

Harita paketi (MPK) dosyaları, MXD’nin tüm öğelerini ve temel verilerini içeren bir Esri saklama kabıdır. MPK üretmenin amacı, sadece bir içindekiler tablosundaki katmanları değil aynı zamanda bir veri çerçevesindeki her bir katmanla ilişkilendirilen fiziksel verileri aktarmaktır.

Harita paketlerini, kurumun dışındaki kullanıcılara ağ veri kaynaklarına erişimi olmayan kullanıcılarla takas etmek yaygındır. MPK dosyası aktarıldıktan sonra, kendi kaynak veri sürümlerini düzenlemeye erişebilirler.

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün