Teknoloji

Coğrafi Veri Tabanı Dosya Biçimleri

Coğrafi Veri Tabanı Dosya Biçimleri

Coğrafi verileri çeşitli veritabanı dosya biçiminde saklıyoruz. Veritabanları, yapılandırılmış veri / bilgi kümesidir.

Ancak temel fark, coğrafi veritabanlarının konum bilgilerinin depolanmasına izin vermesidir

Esri Dosya Coğrafi Veri Tabanı

Esri, birden fazla öznitelik tablosunu, vektörü ve raster veri kümelerini saklamak için bir kapsayıcı olarak coğrafi dosya dosyasını yarattı. Kişisel coğrafi veri tabanının (MDB) halefidir – Esri, kişisel coğrafi veri tabanları üzerinde dosya coğrafi veri tabanları önermektedir.

Dosya coğrafi veritabanları yapısal ve performans avantajları sunar. Hızlı performans, çok yönlü ilişkiler, rasterler için uyumlu depolama, geliştirilmiş uzamsal dizinler, veri sıkıştırma, özelleştirilebilir yapılandırma ve 1 terabayt dosya boyutu sınırlaması var.

Bir coğrafi veritabanında, coğrafi veri kümeleri özellik sınıfları olarak adlandırılır. Ancak coğrafi veri tabanları ağlar, raster mozaikler ve özellik veri kümeleri gibi daha karmaşık verileri depolayabilir.

Esri Kişisel Coğrafi Veri Tabanı

Kişisel coğrafi veritabanları varsayılan Microsoft Access veritabanı dosya uzantısını (MDB) kullanır. Jeo uzamsal verileri yönetmek için en yaygın veritabanı türü olarak kullanılırlardı. Kişisel coğrafi veri tabanları avantajlıdır çünkü birden fazla nitelik tablosunu yönetebilir, vektör ve raster veri kümelerini yönetebilir ve ilişki sınıfları oluşturabilirsiniz.

Ancak en büyük dezavantajı 2GB’lık depolama kapasiteleriydi. Oysa dosya coğrafi veritabanları 2 TB kapasite sunar. Sonunda, sadece birkaç raster ve vektör veri seti ekleyerek, kişisel coğrafi veri tabanlarıyla hızlı bir şekilde depolama kapasitesine erişirsiniz.

OGC GeoPackage

GPKG, vektör, döşemeler, rasterler, katman nitelikleri ve hatta uzantılardan herhangi bir şey içerebilen kendi kendine yeten sunucusuz SQLite veritabanlarıdır.

3 zorunlu dosya içeren shapefile’den farklı olarak, bu açık standart geospatial kabının paylaşılması kolaydır çünkü hepsi tek bir dosyada bulunur.

Mapbox MBTiles

MBTILES, raster veya vektör harita döşemelerinin tek bir dosyada depolanması ve paketlenmesi içindir. Dosya formatı bir SQLite veritabanına dayanmaktadır.

MBTiles’ın desteklediği tek koordinat sistemi küresel merkatör, MBTiles dosya formatları Mapbox ve diğer web / cep telefonları uygulamaları için tasarlanmıştır.

GE Smallworld Version

Smallworld yazılımı, elektrik, telekomünikasyon, gaz, su ve kamu hizmetlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Veritabanı depolaması için VMDS kullanır.

VMDS mekansal ve topolojik faydalı ağlarda birden fazla raster ve vektör geometrisi türü depolar. Ayrıca GE Smallworld’de sorgulama ve analiz yapabiliyorlar.

SpatiaLite

SpatiaLite, SQLite veritabanı motorunu kullanır. Ancak SpatiaLite, mekansal yetenekler vererek SQLite’yi genişletir.

SpatiaLite, coğrafi veri tabanlarına benzer işlevsellik sunar ve PostgreSQL + PostGIS ile kabaca eşdeğerdir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün