Teknoloji

Vektör Dosya Biçimleri – 2

Vektör Dosya Biçimleri – 2

GPS eXchange Format (GPX)

⇒Dosya Türü:.GPX

GPS Değişimi biçimi, bir GPS alıcısından yakalanan yol noktalarını, izleri ve rotaları açıklayan bir XML şemasıdır. GPX bir değişim biçimi olduğu için, açıklama özelliklerini temel alarak GPS verilerini bir programdan diğerine açıkça aktarabilirsiniz.

GPX için minimum gereksinim enlem ve boylam koordinatlarıdır. Ek olarak, GPX dosyaları isteğe bağlı olarak zaman, yükseklik ve coğrafi yükseklik gibi konum özelliklerini etiket olarak saklar.

IDRISI Vector

⇒Dosya Türü: .VCT .VDC

IDRISI vektör veri dosyaları, VDC uzantılı bir vektör dokümantasyon dosyası ile birlikte bir VCT uzantısına sahiptir.

VCT formatı noktalar, çizgiler, çokgenler, yazı ve fotoğraflarla sınırlıdır. Bir IDRISI vektör dosyası oluşturulduktan sonra, meta veri oluşturmak için otomatik olarak bir belge dosyası oluşturur.

Nitelikler doğrudan vektör dosyalarında saklanır. Ancak isteğe bağlı olarak bağımsız veri tablolarını ve değer dosyalarını kullanabilirsiniz.

MapInfo TAB

⇒Dosya Türü: .TAB .DAT .ID .MAP .IND

MapInfo TAB dosyaları Pitney Bowes MapInfo yazılımı için tescilli bir formattır. Shapefile yapısına benzer şekilde, coğrafi bilgileri ve nitelikleri temsil eden bir dosya kümesi gerektirir.

  • TAB dosyaları, ilişkili ID, DAT, MAP ve IND dosyalarını bağlayan ASCII formatıdır.
  • DAT dosyaları, bir dBase DBF dosyası olarak ilişkilendirilen tablo verilerini içerir.
  • Kimlik dosyaları, grafiksel nesneleri veritabanı bilgilerine bağlayan dizin dosyalarıdır.
  • MAP dosyaları, coğrafi bilgileri depolayan harita nesneleridir.
  • IND dosyaları, sekmeli veriler için dizin dosyalarıdır.

OpenStreetMap (OSM XML)

⇒Dosya Türü: .OSM

OSM dosyaları, dünyadaki en büyük fazla kaynağa sahip CBS veri projesi olan OpenStreetMap için yerel bir dosyadır. Bu dosyalar, açık topluluğun kaynak katkılarından elde edilen vektör özellikleri topluluğudur.

GIS formatı OSM, OpenStreetMap’in XML tabanlı dosya formatıdır. Daha verimli, daha küçük PBF Formatı (“Protokol Yapıcı İkili Format”) XML tabanlı formata bir alternatiftir.

QGIS’deki verilerin birlikte çalışabilirliği yerel OSM dosyalarını yükleyebilir. OpenStreetMap eklentisi, PBF’yi OSM’ye dönüştürebilir ve daha sonra QGIS’de kullanılabilir.

Digital Line Graph (DLG)

⇒Dosya Türü: .DLG

Dijital Çizgi Grafiği (DLG) dosyaları, geleneksel kağıt topografik haritalarında oluşturulan doğadaki vektörlerdir. Örneğin, bu ilçeyi ve aralıkları, kontur çizgilerini, nehirleri, gölleri, yolları, demiryollarını ve kasabaları içerir.

ABD Nüfus Sayımı Bürosu Topolojik Olarak Entegre Coğrafi Kodlama ve Referans (TIGER) verilerinin standart DLG formatı kullanılarak üretildi.

Geographic Base File-Dual Independent Mask Encoding (GBF-DIME)

GPF-DIME dosya formatı, ABD Nüfus Sayımı Bürosu tarafından 1960’ların sonunda varolan ilk CBS veri formatlarından biri olarak geliştirilmiştir. ABD yol ağını nüfus sayımı bilgisinde kilit bir faktör olan büyük kentsel alanlar için depolamak için kullanılmıştır.

GPF-DIME, choropleth haritalamayı destekler ve ayrıca sayısallaştırma özellikleri için hatayı gidermeye yardımcı olur. DIME, ABD Nüfus Sayımı Bürosu tarafından üretilen mevcut TIGER (Topolojik olarak Entegre Coğrafi Kodlama ve Referans) sisteminin önemli bir bileşeniydi.

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün