Teknoloji

Coğrafi Dosya Formatları

Sıkıştırılmış Raster Dosya Formatları

GIS sıkıştırması, belirli bilgileri, özellikle gereksiz bilgileri (kullanıcı fark etmese de) kalıcı olarak ortadan kaldırarak dosya boyutunu küçültür.

Bu kayıplı sıkıştırma algoritmaları genellikle dosya boyutunda daha büyük düşüşler sağlar. Sıkıştırılmış GIS formatlarına örnekler.

ER Eşleştiricisi Geliştirilmiş Sıkıştırma Dalgacığı

ECW, tipik olarak havadan ve uydu görüntüleri için sıkıştırılmış bir görüntü formatıdır. Bu GIS dosya türü, resimlerdeki kalite kontrastını korurken aynı zamanda yüksek sıkıştırma oranları ile bilinir.

ECW formatı ER Mapper tarafından geliştirilmiştir, ancak şimdi Hexagon Geospatial’a aittir.

Birleşik Fotoğraf Uzmanları Grubu JPEG2000

JPEG 2000 tipik olarak bir JP2 dosya uzantısına sahiptir. Kayıpsız veya kayıpsız sıkıştırma seçeneği sunan en son JPG formatına sahip dalgacık sıkıştırma özelliğidir.

JPEG 2000 GIS formatları, raster coğrafi konumunuzu gösteren bir dünya dosyası gerektirir. Kayıplı sıkıştırma nedeniyle arka plan görüntüleri için en uygun seçimdir. JPEG 2000, MrSID formatına benzeyen 20: 1’lik bir sıkıştırma oranı sağlayabilir.

LizardTech Multiresolution Kesintisiz Görüntü Veri Tabanı MrSID

LizardTech’in tescilli MrSID formatı, sıkıştırmaya ihtiyaç duyan orijinal görüntüler için yaygın olarak kullanılır. MrSID görüntüler SID uzantılı ve SDW dosya uzantılı bir dünya dosyası ile birlikte.

MrSID’lerin etkileyici sıkıştırma oranları var. Renkli görüntüler 20: 1’in üzerinde bir oranda sıkıştırılabilir. LizardTech’s GeoExpress, MrSID formatını okuyabilen ve yazabilen bir yazılım paketidir.

LIDAR Dosya Formatları

Işık Algılama ve Değişen (LIDAR) teknolojisinin büyümesi, Dünya yüzeyini nasıl gördüğümüz konusunda devrim yarattı.

Nokta bulutu verileri olarak, LIDAR, yükseklik değerleri olan yoğun bir koordinat noktaları ağıdır. Bu GIS formatları görüntülemek veya düzenlemek için özel yazılım veya uzantılar gerektirir.

ASPRS LIDAR Veri Değişimi Biçimi

LAS dosya formatı, özellikle satıcılar ve müşteriler arasındaki değişim için kullanılan bir ikili dosya formatıdır. Genel olarak, LAS dosyaları, bilgi kaybı olmadan LIDAR’a özgü bilgileri korur.

LAS dosyaları, ASCII ve diğer özel dosya formatlarının aksine, genel kullanım için kullanılabilir. Yoğun koordinat noktası ölçüm ağları o kadar büyüktür ki, bazen dosya boyutunun çok büyük olmasını önlemek için bölünmeleri gerekir.

Bir LAS dosyasını sıkıştırdığınızda, bunun için özel olarak dosya biçimi LAZ’dir. LAZ dosya biçimini kullanarak önemli miktarda depolama alanı kazanabilirsiniz. Çoğu dosya sıkıştırması gibi, LAZ de bilgi kaybına uğramaz.

Son olarak, LAS Veri Kümeleri (LASD), bir LAS dosyası kümesine atıfta bulunur. LASD’nin amacı, başvurulan LAS dosyalarından 3D nokta bulutu özelliklerini inceleyebilmektir. LAS veri kümeleri aracılığıyla üçgenleştirilmiş yüzeyleri görselleştirebilir ve istatistiksel analiz yapabilirsiniz.

Nokta Bulutu XYZ

XYZ dosyalarının nokta bulut verilerini kaydetme özellikleri yoktur. İlk 3 sütun genellikle X, Y ve Z koordinatlarını temsil eder. Ancak standart bir özellik yoktur, dolayısıyla RGB, yoğunluk değerleri ve diğer LiDAR değerlerini içerebilir.

Bunlar, TXT, ASC ve PTS içeren ASCII Point Cloud grubu dosya formatlarındadır. XYZ gibi ikili olmayan dosyalar, bir metin düzenleyici de açılıp düzenlenebildiğinden avantajlıdır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün