Coğrafi Bilgi Sistemleri

CBS Yazılım Projesi Dosya Biçimleri

CBS Yazılım Projesi Dosya Biçimleri

CBS proje dosyaları CBS uygulamalarında kullanılmaktadır. Genellikle, hepsi katmanları hiyerarşik bir şekilde saklar ve sonra onları bir düzende görüntüler.

Semboller, sorgular, etiketler ve harita oluşturmak için diğer özellikleri korurlar.

Harita Değişimi Belgesi (MXD)

MXD, Harita eXplorer Belgesi anlamına gelir. ArcGIS bu dosya formatını harita katmanlarını bir içindekiler tablosunda depolamak için kullanır. Veri çerçevesindeki her katman bir veri kaynağına başvurur.

Harita katmanları harita düzeninden hiyerarşik bir şekilde görüntülenir. Bir MXD’yi yeniden açtığınızda, tüm semboller ve etiketler en son kaydedilmesinden bu yana korunur.

QGIS 2.X Proje Dosyası

QGS uzantısı GIS yazılım programı QGIS için bir proje dosyasıdır. Bu dosya türü, .TXT veya .XLS dosyasına benzer şekilde açılabilir.

Tüm harita katmanları ve besteciler bir QGS proje dosyasında saklanır. Son tasarrufundan beri olduğu gibi aynı etiketleme ve harita katmanlarını korur. Harita katmanları fiziksel veri kaynaklarına işaret eder.

QGIS projeleri, QGS ~ dosya uzantısıyla proje dosyasının otomatik olarak yedeğini oluşturur. Bu dosyalar proje dosyasıyla aynı dizinde depolanır.

ArcGIS Pro Proje Dosyası

ArcGIS Pro proje dosyaları (APRX) haritalar, araç kutuları, veritabanları, klasörler ve hatta stilleri içerir. Ayrıca veritabanlarına, sunuculara ve klasörlere bağlantılar içerebilir.

APRX dosyaları, Esri ArcGIS’teki proje dosyalarına eşdeğer olan MXD’lerin halefidir. Ancak, projeler tek bir projede birden fazla haritaya ve mizanpaja sahip olabileceği için MXD’lerden farklıdır.

QGIS 3 Proje Dosyası

QGZ, QGIS 3.2 ve üstü için varsayılan proje dosyasıdır. Bu sıkıştırılmış kap, QGS XML dosyasını saklar ve QGIS mizanpajlarını, özelliklerini ve katmanlarını depolamak için kullanılır.

Harita Değişimi Belgesi Şablonu (MXT)

Harita Değişimi Belgesi Şablonu (MXT), Esri ArcGIS için standartlaştırılmış düzenlerdir. Bir kuruluşta tekrar tekrar kullanılmak üzere ortak temel haritaları ve sayfa düzenlerini içerirler.

ArcGIS profiliniz normal.mxt dosyasını kullanır. Harita belgesi sorunlarını gidermek için başvurunuzu normal.mxt ile sıfırlayabilirsiniz.

MapInfo Çalışma Alanı

Harita kompozisyon dosyaları (.MAP), MAP uzantılı bir dosyada bir dizi harita katmanı, semboloji ve renk paleti saklar. Yeniden açtığınızda, MAP dosyaları harita düzenini yazdırmak için gereken şekilde yeniden oluşturur.

Esri ArcGlobe Belgesi

ArcGlobe, daha geniş çalışma alanlarına odaklanan global bir 3D görselleştirme ve analiz ortamıdır. 3D, tüm özelliklerinizi ve raster katmanlarını global görünümde barındıran ArcGlobe eklentisidir.

Esri ArcScene Belgesi

ArcScene, daha küçük çalışma alanlarında veya yerel sahnelerde uzmanlaşmış bir 3B özellik ve raster görüntüleyicidir. SXD, sahnelerin görünümünü, katmanlarını ve özelliklerini kaydeden ArcScene’in uzantısıdır.

IDRISI Harita Kompozisyon Dosyası

Harita kompozisyon dosyaları (.MAP), MAP uzantılı bir dosyada bir dizi harita katmanı, semboloji ve renk paleti saklar. Yeniden açtığınızda, MAP dosyaları harita düzenini yazdırmak için gereken şekilde yeniden oluşturur.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün