Coğrafi Bilgi Sistemleri

Coğrafi Veri Nedir?

Coğrafi Veri Nedir?

Coğrafi veriler, Coğrafi Bilgi Sisteminde (CBS) depolanan konum bilgisidir. Bilindiği üzere konum bilgisi mekandan bağımsız değildir.Bu sebepten ötürü coğrafi problemler mekansal düşünmeyi gerektirir.Coğrafi veri nedir sorusunu cevapladık.Haydi şimdi coğrafi veri türleri ve coğrafi veri temaları ele alalım.

Coğrafi Veri Türleri

Bilindiği üzere tek bir coğrafi veri türü yoktur. Aksine coğrafi veriler çeşitli şekillerde bulunur. Örneğin, coğrafi verileri göstermek için yaygın olarak vektör ve raster kullanırız.

1) Vektör Dosyaları

Vektör veriler köşelerden ve yollardan oluşur. Üç temel vektör verisi vardır.Bunlar noktalar, çizgiler ve çokgenlerdir (alanlar). Her nokta, çizgi ve çokgen enlem ve boylam gibi uzamsal bir referans çerçevesine sahiptir. İlk olarak, vektör noktaları basitçe XY koordinatlarıdır. İkincisi, vektör çizgileri her noktayı veya tepe noktasını belirli bir sıradaki yollara bağlar. Son olarak, çokgenler bir dizi köşeye katılır. Ancak çokgen alan oluşturan ilk ve son köşeleri çevrelemektedir.

2) Raster Dosyaları

Tarama verileri, piksellerden veya ızgara hücrelerinden oluşur. Rasterler, değerleri piksellerle ilişkilendirir. Sürekli rasterler , yükseklik veya sıcaklık gibi kademeli olarak değişen değerlere sahiptir. Ancak ayrık rasterler her pikseli belirli bir sınıfa ayarlar. Örneğin, toprak örtüsü sınıflarını bir dizi değerle temsil ederiz .

3) Coğrafi Veritabanı

Coğrafi veritabanlarının amacı, vektörleri ve rasterleri barındırmaktır. Veritabanları, coğrafi verileri, yapılandırılmış bir veri / bilgi kümesi olarak depolar. Örneğin, Esri coğrafi veritabanları, coğrafi paketlemeler ve SpatiaLite en yaygın coğrafi veritabanı türleridir.Tüm verileri tek bir kalıba koymanın bir yolu olmadığı için coğrafi veritabanlarını kullanıyoruz.

4) Web Dosyaları

İnternet dünyadaki en büyük kütüphane haline geldiğinden, coğrafi veriler kendi depoları ve erişimleriyle uyum sağlamıştır. Örneğin, GeoJSON, GeoRSS ve web haritalama hizmetleri (WMS), özellikle coğrafi özellikleri internet üzerinden sunmak ve görüntülemek için özel olarak oluşturulmuştur.

5 Çok Zamansal Coğrafi Veri

Çok zamansal coğrafi veri, bilgiye zaman bileşenini ekler. Ancak çok-zamansal coğrafi verilerin yalnızca bir zaman bileşeni değil, aynı zamanda bir coğrafi bileşeni de vardır. Örneğin, hava durumu ve iklim verileri, sıcaklık ve meteorolojik bilgilerin zaman içinde coğrafi bir bağlamda nasıl değiştiğini izler. Çok zamansal coğrafi verinin diğer örnekleri demografik eğilimler, arazi kullanım düzenleri ve yıldırım çarpmasıdır.

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün