ArabicChinese (Simplified)DutchEnglishFrenchGermanHindiItalianJapanesePortugueseRussianSerbianSpanishTurkish

Jeodezi

Ondalık Derece ve Derece-Dakika-Saniye Farkı

Derece / Dakika / Saniye ve Ondalık Derece

Konumlandırma için, enlem ve boylam koordinatlarını kullanarak Dünya üzerindeki herhangi bir yeri bulabiliriz.

Ve bu koordinatları ondalık derece veya derece / dakika / saniye kullanarak ölçüyoruz .

Enlem çizgileri -90 ile +90 derece arasında değişirken, boylam koordinatları -180 ile +180 derece arasındadır.

Enlem ve boylam koordinatları için dereceleri nasıl kullandığımızı fark ettiniz mi? Açısal birimleri nasıl kullandığımıza dair bazı temel örneklerle başlayalım.

Coğrafi Koordinat Sistemleri Üzerine Bir İnceleme

Bir coğrafi koordinat sisteminde, Dünya üzerindeki herhangi bir noktaya, boylam ve enlem koordinatlarına göre referans verebiliriz. Bir coğrafi koordinat sistemi dünya üzerindeki yerleri tanımlamak için bir küre kullandığından, dünyanın merkezinden derece ve yüzeydeki herhangi bir noktaya kadar ölçülen açıları kullanırız.

Koordinatlar (0 ° N, 0 ° E) ekvator ve asal meridyenlerin geçtiği yerdir. İşin garibi, eğer bu haritada bir haritaya bakarsanız, hepsi okyanus. CBS uzmanları bazen yanlışlıkla çünkü onların projeyi tanımlamak zaman XY ekleyerek koordinatları (0 ° N, 0 ° D), “boş ada” adı verilen hayali bir konuma dönüşmüştü.

Ana meridyen boyunca kuzeye doğru hareket ettiğimizde , boylam değeri 0 ° ‘de sabit kalır. Fakat enlem açısı ve koordinat artar, çünkü kuzeye doğru hareket ediyoruz.

51.5 ° açıyla kuzeye doğru hareket edersek, bu sizi aşağıda Greenwich, İngiltere’deki Kraliyet Gözlemevi’nde konumlandırır . Aslında, 0 ° boylam çizgisinin referans başlangıç ​​noktası olmasının nedeni budur. Greenwich Meridyeninden doğu ve batıdaki konumları bulabiliriz.

Asal meridyen, boylam koordinatları için 0 ° başlangıç ​​noktası olduğundan, her şey buradan referans alınır.

Örneğin: 80.4 ° batı açısını değiştirebiliriz. Bu bizi baş döndürücü meridyenlerden 80.4 ° W uzaklaştırıyor. Ve sadece şans eseri, Pittsburgh bu boylam çizgisinde yaklaşık olarak (40.4 ° N, 80.4 ° W) bulunur.

Özetlemek için:

Ekvator kuzey ve güneyi ölçtüğümüz 0 ° enlem. Bu, ekvatorun kuzeyindeki her şeyin pozitif enlem değerlerine sahip olduğu anlamına gelir. Oysa ekvatorun güneyindeki her şey negatif enlem değerlerine sahiptir.

Alternatif olarak, Greenwich Meridyen (veya asil meridyen), doğu ve batıyı ölçtüğümüz sıfır boylam çizgisidir.

Derece / Dakika / Saniye ve Ondalık Derece Karşılaştırması

Küresel koordinatlar yazmanın bir yolu (enlem ve boylamlar) derece-dakika-saniye  kullanmaktır. Dakikalar ve saniyeler 0 ile 60 arasındadır. Örneğin, New York için derece-dakika-saniye cinsinden ifade edilen coğrafi koordinat şöyledir:

Enlem: 40 derece, 42 dakika, 51 saniye
Boylam: 74 derece, 0 dakika, 21 saniye

Ancak, coğrafi koordinatları ondalık derecelerde de ifade edebilirsiniz. Aynı yeri farklı bir biçimde göstermenin başka bir yolu. Örneğin, burada ondalık derecelerde New York şehri:

Enlem: 40.714
Boylam: -74.006

Koordinatları elle kolayca dönüştürebilseniz de, FCC, ondalık derece ve derece / dakika / saniye arasında dönüştürebilen bir DMS Ondalık dönüştürücü aracına sahiptir.

Kaynak: GISGeography

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün