ArabicChinese (Simplified)DutchEnglishFrenchGermanHindiItalianJapanesePortugueseRussianSerbianSpanishTurkish

Harita

Atmosferik Pencerenin Dünya İçin Önemi Nedir

Dünya’nın Atmosferik Penceresi Nedir?

Işığın atmosferi Dünya’ya nasıl geçtiğini hiç merak ettiniz mi?

Ozon, su, karbondioksit ve atmosferdeki diğer moleküller nedeniyle, bu bizi zararlı radyasyonlardan korur.

Sonuç olarak, elektromanyetik (EM) spektrumun sadece belirli bölümlerini görüyoruz. Bu fenomen, Dünya’nın “atmosferik penceresi” olarak bilinir.

Uzaktan algılamada, bu spesifik spektral bantları almak için sensörler oluşturulur.

Delik Dolu Bir Perde Olan Atmosferik Pencere

EM spektrumunun tamamı Dünya’nın yüzeyine çarpmıyor. Atmosferik absorpsiyon, spesifik EM radyasyon türlerinin atmosferden geçmesini önler.

Üst atmosfer, gama ışınlarının, röntgen ışınlarının ve çoğu ultra-mor ışığın% 100’ünü engeller. Ancak görünür ışığın ne kadar serbestçe geçtiğini gör. Gözlerimiz dünyadaki özellikleri görmek için bu görünür ışığı kullanır.

Atmosferik pencereyi delikli bir perde gibi düşünün . Ve belirli multispektral ve hiperspektral bantlar serbestçe geçebilir.

Perde (atmosferik pencere) gama ışınları gibi belirli dalga boylarını engeller. Fakat gerçekte perde, atmosferdeki su buharı, ozon, karbondioksit ve moleküllerdir. Bu bloklanmış dalga boyları “soğurma bantları” olarak bilinir.

Perdede bulunan delikler, spesifik EM spektrum bantları ile rahatça geçebilen “atmosferik penceredir”. Aşağıdaki resimde, görünür ve yakın kızılötesi ışığın neredeyse serbestçe nasıl geçtiğini görebilirsiniz.

Özetlemek için, atmosferik bir pencere , elektromanyetik spektrumun atmosferden geçebilecek kısmıdır. Ve bir emme bandı , elektromanyetik spektrumun atmosferden geçebilecek kısmıdır.

Atmosferik Pencere Uzaktan Algılamayı Nasıl Etkiler?

Atmosferik pencere belirli EM radyasyon tiplerinin serbestçe geçmesini sağlar. Radyo dalgaları kolayca geçebilir.

Fakat bunun uzaktan algılama ile ilgisi nedir?

Mühendisler, atmosferik pencereyi bir sensör tasarlarken daima akılda tutarlar. Hangi spektral bant sensörlerinin ölçebileceğini bilmeleri gerekir.

Yukarıdaki grafik, Dünya’nın “atmosferik penceresini” göstermektedir. EM radyasyonu (mavi renkte), sensörlerin Dünya’da görebildiği yetenektir.

Gözlerimiz görünür ışık olan kırmızı, yeşil ve mavi renklerini görebilir. Sağlıklı bitki örtüsü (veya klorofil) daha fazla yeşil ışığı yansıtır. Ancak, daha kırmızı ve mavi ışığı emer. Bu yüzden gözlerimiz bitkileri yeşil görüyor. Aslında, bu Normalize Vejetasyon Farkı İndeksi (NDVI) prensibidir .

Ancak mühendisler görünmeyen ışığı algılamak için sensörler tasarlar. Örneğin, bitki örtüsü, insan gözüyle görünmeyen yakın kızılötesini (NIR) yansıtır. Ancak sensörler bu spektral bilgiyi alabilir. Herhangi bir tür görüntü sınıflandırma tekniği uygularsanız , büyük olasılıkla bu prensipleri kullanacaksınız.

Özet olarak, özel sensör türleri Dünya’nın özellikleri hakkında, gözlerimizin yapamadığı yeni iç görüler ortaya çıkarabilir.

Atmosferik pencere, güneşten gelen elektromanyetik radyasyonun Dünya atmosferine nüfuz edeceği dalga boylarıdır.

Uzaktan algılama yalnızca görünür spektrumdan (kırmızı, yeşil ve mavi) değil, aynı zamanda görünmez ışıktan da yararlanır.

Bu nedenle mühendisler tasarım sürecinde atmosferik pencereleri göz önünde bulundururlar.

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün