ArabicChinese (Simplified)DutchEnglishFrenchGermanHindiItalianJapanesePortugueseRussianSerbianSpanishTurkish

Harita

Türkiye Ulusal Temel GPS Ağı

TUTGA Nedir?

Uzun zaman ED-50 yersel datumunu kullanan ülkemiz yoğun tektonik aktiveler sonucu oluşan deformasyon, geometrik distorsiyonlar ve ağın günümüz modern ağlarına göre düşük duyarlılıkta olması sonucu geçen zaman içerisinde ihtiyaçları karşılayamaz duruma gelmiştir. Bu yüzden ulusal ağ ihtiyacını karşılamak amacıyla 1997-1999 yılları arasında ITRF96 datumu referans alınarak oluşturulmuştur. Türkiye Ulusal Temel GPS Ağı(TUTGA) kurulmuştur. 1999-2000 yılları arasındaki büyük ölçekli depremler nedeniyle TUTGA 2000 ve 2001 yıllarında  geometrik nivelman ölçmeleri ve GPS gözlemleri ile güncellenmiştir.

TUTGA ITRF koordinat sisteminde üç boyutlu koordinatları (X, Y, Z) ve bu koordinatların zamana bağlı değişimleri (Vx, Vy, Vz) ile yükseklikleri (H) uygun ve jeoid yüksekliği (N) bilinen, nokta aralığı genelde 25-50 km(jeoidin hızlı değiştiği bölgelerde 15 km) olan homojen dağılımlı 694 noktadan oluşan bir ağdır.Bu noktalar eski,yeni ve global olmak üzere 3 farklı şekilde sınıflandırılmıştır.

  • Eski Noktalar: Daha önceden tesis edilmiş noktalardan yeni noktalara uygun bir şekilde dağılmış olanlar seçilir. Ayrıca I ve II nci Derece Düşey Kontrol Ağı ile I ve II nci Derece Yatay Kontrol Ağı noktalarından seçilme şartı aranır.
  • Yeni Noktalar: Proje kapsamında tesis edilen noktalardır.
  • Global Noktalar: TUTGA’nın ITRF referans sisteminde kullanımı amacıyla Türkiye ve yakın çevresindeki IGS (International GPS Service) noktalarıdır.

TUTGA ile ED-50 arasında Koordinat Dönüşümü:

Koordinatı bilinen 220 adet ortak nokta ile üç boyutlu benzerlik dönüşümü yapılmış ve bu noktaların koordinatları 2000.45 epoğuna kaydırılmıştır. Ayrıca epok kaydırma yapılırken Marmara Bölgesinden dolayı oluşan yer değiştirmelerde dikkate alınmıştır.

1992-2009 yıllarında GPS ölçüm değerleri ile TUTGA koordinatlarının güncellenmesi ve bu koordinatların zamana bağlı değişimlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda 84 adet GPS ölçümü yapılmış, değerlendirilmiş ve birleştirilmek suretiyle Türkiye ve çevresine ait koordinat ile hız alanı hesaplanmıştır.Bu ölçümler herhangi bir ara birleştirme olmaksızın birbirinden bağımsız olarak değerlendirmeye alınmıştır. Her GPS ölçümünde gözlem yapılan noktaların koordinatlarını ITRF sisteminde tanımlamak amacıyla 17 IGS noktası hesaplamalara dahil edilmiştir.Sonuç olarak Türkiyedeki bütün GPS noktalarının tektonik uyumları ve zaman serileri dikkate alınarak Türkiye ve çevresindeki GPS noktalarının yüksek duyarlıklı koordinatları ile zamana bağlı doğrusal değişimleri elde edilmiştir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün