Haberler

Harita Bülteni 102. Sayı Çıktı!

Harita Bülteni 102. Sayı Çıktı!

HKMO Bülten Yayın Kurulu tarafından hazırlanan Harita Bülteni dergisinin 102.sayısı bugün itibariyle yayınlandı.Yine her sayısında olduğu gibi mesleğimizle alakalı birbirinden güzel içeriklere sahip Harita Bülteni güncel gelişmeleri,gündemi,bilim,kültür,sanat gibi konuları ele almış.Detaylı bir şekilde incelersek Prof. Dr. Yalçın Karatepe ile Kıdem Tazminatı Fonu başlıklı bir söyleşi gerçekleştirildiğini,duayen tiyatrocu Rutkay Aziz ile  bir röportaj yapıldığını ve 46.dönem 2.Danışma Kurulu Topantısı hakkında bilgi verildiğini görebiliriz. 25-27 Nisan 2019  tarihlerinde Ankara Hacettepe Üniversitesinde “Eğitim, İstihdam, Toplum 5.0” temasıyla  düzenlenmiş olan 17.Türkiye Harita Bilimsel ve Teknik Kurultayı sektörün en prestijli etkinliği olarak haber edilmiştir.Hatırlatma olarak belirtmek isteriz ki bu etkinlik Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası tarafından iki senede bir düzenlenir.

Teknolojik açıdan önemli iki haberden ilki BIM kavramıdır. Building Information Modeling kelimelerinin kısaltılmışı olan BIM üç boyutlu modelleme yapan ve bu modellemenin içinde konum bilgisinin bulunduğu bir sistemdir.Haberde bu sistemin birçok ülkede kabul edilmesi ve yetkili kurumlarca BIM kullanılmadan yapılan inşaatlara proje ruhsatı verilmediği anlatılmıştır.İkinci haber ise atomik saatler kavramıdır.Bilindiği üzere atomik saatler uydu sinyaline ihtiyaç duymadan ileri teknoloji lazer ışını kullanır.Son zamanlarda yapılan çalışmalarla bu saatlerin uydu haritalamasın da GNSS sistemlerine alternatif olabileceği belirlenmiş.Söz konusu yazıda Yakın Bir Gelecekte Atomik Saatler GNSS’in yerini mi alacak başlığıyla buna değinmiş.

Harita Bülteninin 102.sayısını HKMO’ya kayıtlı bütün mühendisler Şube ve Merkeze Bağlı Temsilciliklerden ücretsiz olarak talep edebilir.

Kaynakça:TMMOB Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün