Teknoloji

Telefonlarda Kullanılan GPS Ne Kadar Doğru?

Maliyet, doğruluk, kullanım ve işlevsellik bu iki GPS derecesini birbirinden ayıran önemli faktörlerden bazılarıdır.

GPS’i arkadaşınızın telefonunda, kuzeninizin akıllı saatinde, amcanızın arabasında ve daha birçok yerde bulabilirsiniz değil mi? Bugün piyasada kolaylıkla bulunabilen çok sayıda akıllı cihaz göz önüne alındığında -bu teknolojiyi kullanmak artık çok kolay.Peki günlük yaşantımızda kullandığımız GPS ile haritacıların profesyonel olarak kullandığı GPS arasında ne gibi farklar var? Hadi bulalım!

Normal GPS ve Profesyonel GPS Arasındaki Farklar Nelerdir?

1) Kullanılabilirlik

GPS, çoğu elektronik eşyada ve spor malzemeleri mağazasında satılan cihazlarda kolayca kullanılabilir. Bunlar aynı zamanda e-ticaret sitelerinde de yaygın olarak bulunmakta. Bu cihazların doğruluğu ortalama 7,6 metredir. Öte yandan, Profesyonel GPS alıcıları üst düzey ve lisanslı satıcılar tarafından satılmaktadır. Bu alıcılar daha az kullanıcı dostudur ve çok daha düşük maliyetlidir.

2) Doğruluk

Adlarından da anlaşılacağı gibi, eğlence ve profesyonel GPS üniteleri farklı amaçlar için planlanmış, tasarlanmış ve üretilmiştir.Normal bir GPS ünitesi temel bir konum elde etmek için çok yüksek bir hassasiyete ihtiyaç duymadan tasarlanmıştır. Örneğin, akıllı telefonunuzdaki GPS sizi genellikle istediğiniz konumdan birkaç metre uzakta bulunan bir binaya götürür. Normal GPS CBS haritalaması için özel olarak tasarlanmamış olsa da, bazı uygulamalarda başarıyla kullanılabilir. Çoğu CBS kullanıcısı, çoğu zaman bir metre veya daha kısa bir süre içinde, özelliklerin doğru bir şekilde yerleştirilmesine ihtiyaç duyar, böylece veri katmanları üst üste binebilir ve karmaşık uzaysal ilişkiler belirlenebilir. Profesyonel GPS bir santimetre içerisinde doğrudur ve öncelikle profesyonel kullanıcılar tarafından kullanılır. Bunlar, sabit pozisyonların yüksek hassasiyetli ölçümlerinde mükemmeldir.

3) Maliyet

Normal GPS sınıfına sahip bir cihaz 500 ila 5000 TL arasında bir maliyetle temin edilir. Diğer taraftan, Profesyonel GPS’i genellikle 6000 ila 20000 TL arasındadır.Profesyonel GPS alıcıları çoğunlukla devlet kurumları, araştırmacılar ile doğru ve güvenilir koordinat düzeltmeleri gerektiren diğer kullanıcılar tarafından kullanılır.

4) Veri Kalitesi ve Diğer Faktörler

Veri kalitesini belirleme yeteneği, kullanıcıların konum noktalarının doğruluğunu kontrol etmelerini sağlayan Profesyonel GPS üniteleri tarafından sağlanır. Basit bir arayüzle, kullanıcılar kabul edilebilir veri kalitesi için özel eşikler belirleyebilirler. Bir kullanıcı, belirli bir doğruluk derecesi elde etmek için gereken uydu sayısını ve ufkun üstündeki konumunu seçebilir. Kalite kontrol ayarları, kullanıcının genel kaliteyi düşürebilecek zayıf verileri filtrelemesini sağlar.

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün