Teknoloji

Counter-Drone Teknolojisi Nedir?

Dronelar, görüntüleri hızla kullanmaya hazır hale gelebilecekleri ve insanların ulaşamadığı yerlere ulaşabildikleri için sektörler arasında giderek daha fazla kullanılıyor. Bununla birlikte, dronelar dikkatli kullanılmadığı takdirde de bir tehdit unsuru olabiliyor. Son zamanlarda, droneların insanların hayatlarını riske attığı ve güvenliği ihlal ettiği birçok durum oldu. Bu durum,counter-drone teknolojisinin gelişmesine yol açtı.Bu  teknoloji, insansız hava araçlarını tespit etmek veya ele geçirmek için çeşitli tekniklere dayanır. Çoğunlukla dronelar, Radyo Frekansı (RF) algılama, Elektro-Optik ve Kızılötesi gibi teknikler kullanılarak tespit edilir ve daha sonra RF Sıkışma, GNSS Sıkışma, Sızdırma, Lazer ve Kombine Bağlanma Elemanları gibi tekniklerle imha edilir.

DroneGun

Dronegun, Avustralyalı DroneShield şirketi tarafından geliştirilmiştir.Drone durdurmak için radyo frekansı sıkışması ve GPS sinyallerini kullanan tüfek şeklinde bir cihazdır. Sistem uçağı ile pilotu arasındaki bağlantıyı keser, uçağı eve göndermek için “başarısız güvenlik” i etkinleştirir ve sinyalleri sıkışma özelliğine sahiptir. DroneGun, geniş bir çevre koşulunda 1 km’ye kadar kapsama alanı sağlar.

DroneCatcher

DroneCatcher, Delft Dynamics tarafından tasarlanan net silahlı multicopter. Sistem yasadışı droneları havada güvenli bir şekilde ortadan kaldırır. Birden fazla yerleşik sensör kullanımıyla, ağ tabancası hedefe kilitlenir.Ardından drone hızlı bir şekilde ağ vuruşu sayesinde yakalanır. Yakalandıktan sonra, DroneCatcher yakalanan insansız hava aracını bir kablo ile zararsız bir yere taşır ve orada serbest bırakır. Eğer yakalanan drone taşınamayacak kadar ağırsa, zeminde düşük etki sağlamak için paraşütle düşer.

SkyWall 100

SkyWall 100, drone veya çevresindeki alana zarar gelme riski düşük olan sağlam bir insansız hava aracı yakalayan otomatik bir ağ fırlatma sistemidir. OpenWorks mühendisliği tarafından dizayn edilmiştir. Sistem, operatör SmartBcope kullanarak drone hedeflendikten sonra  bir mermi fırlatmak için basınçlı hava kullanır. SkyWall100, bağımsız bir drone savunma çözümü olarak kullanılabilir, ancak aynı zamanda yüksek yetenekli bir karşı drone paketi sunmak için skylink modülünü kullanarak daha geniş bir güvenlik sistemine entegre edilebilir. Tek bir SkyWall100 sistemi bir alanı koruyabilir veya büyük bir sistemi korumak için mobil ünitelerden birden fazla sistem kurulabilir.

SkyDroner

SkyDroner, uçağın korumalı bir alana uçmasını algılar, dikkatini dağıtır ve devre dışı bırakır. Sistem, radyo sinyalleri aralığını izlemek ve bir drone imzasının farklı özelliklerini tanımlamak için birden fazla sensörden oluşur. Sistem, 1 km menzil içindeki bir dronun faaliyetini izler, drone tiplerini belirler ve droneların ve operatörlerinin yerini belirleyerek uçuş yolunun gerçek zamanlı takibini sağlar. Algılamadan sonra, sistem bir dronu komut ve kontrol frekanslarını ele geçirerek dikkatini dağıtabilir ve ardından dronelarla iletişim bağlantılarını devre dışı bırakabilir

Sky Fence Sistemi

Sky Fence sistemi, özellikle hapishane güvenliği için inşa edilmiştir. Bir insansız hava aracının uçuş kontrol sinyalini sıkıştıracak ve kurulumun üzerinden uçmasını önleyen ve navigasyon iletimlerini engelleyen bir dizi sinyal bozucu içerir. Sky Fence sistemi, korunan alanın etrafına stratejik olarak yerleştirilmiş birden fazla düşük güçlü radyo vericisini kullanır. Bu vericiler aktive edildiğinde, bir dronun radyo yayınlarını engelleyen ve böylece operatörlerinin kontrollerini önleyen sinyaller iletirler.Tamamen programlanabilir ve bir dizi sensör aracılığıyla veya manuel işlemle otomatik olarak etkinleştirilir.

KAYNAK:GEOSPATIAL WORLD

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün