Teknoloji

Vektör Dosya Biçimleri

Vektör Dosya Biçimleri

Bildiğiniz gibi vektör veriler piksellerden değil sembollerden oluşur.Vektör veriler için üç temel sembol tipi vardır.Bunlar noktalar, çizgiler ve çokgenlerdir (alanlar).  Aşağıda verilen CBS dosya formatları vektör verileri oluşturur.

Esri Shapefile

⇒Dosya Türü: .SHP .DBF .SHX

Shapefile, karşılaşacağınız en yaygın jeo uzamsal dosya türüdür. Tüm ticari ve açık kaynak, şekil dosyasını bir CBS formatı olarak kabul eder. Ancak, bir şekil dosyası oluşturmak için aşağıdaki üç dosya setini kullanmanız gerekecek.

Bu dosyalar;

  • SHP, özellik geometrisidir.
  • SHX, şekil indeks pozisyonudur.
  • DBF, nitelik verileridir.

Eklemek zorunda olmasanızda isteğe bağlı olarak bu dosyaları ekleyebilirsiniz.

  • PRJ projeksiyon sistemi meta verisidir.
  • XML, ilişkili meta verilerdir.
  • SBN, sorguları optimize etmek için gerekli olan konumsal endekstir.
  • SBX yükleme sürelerini optimize eder.

Geographic JavaScript Object Notation (GeoJSON)

⇒Dosya Türü: .GEOJSON .JSON

GeoJSON formatı çoğunlukla web tabanlı haritalama içindir. GeoJSON, koordinatları JavaScript Object Notation (JSON) formunda metin olarak saklar. Bu, vektör noktalarını, çizgileri ve çokgenleri ve ayrıca tablo bilgilerini içerir.

GeoJSON, nesneleri {} küme parantezleri içinde saklar ve genelde daha az ek yüke sahiptir (GML ile karşılaştırıldığında). GeoJSON, herhangi bir metin düzenleyicide değiştirebileceğiniz basit sözdizimine sahiptir.

Web haritaları tarayıcıları JavaScript’i anladığı için varsayılan olarak GeoJSON ortak bir web biçimi olarak ele alınır. JavaScript sadece ikili nesneleri anladığı için JSON’u ikili dosyaya dönüştürür.

Geography Markup Language (GML)

⇒Dosya Türü: .GML

GML, XML’in coğrafi koordinat uzantısının kullanılmasına izin verir. Ve eXtensible Markup Language (XML) hem okunabilir hem de makineye okutulabilir.

GML, coğrafi varlıkları (özellikleri) metin biçiminde depolar. GeoJSON’a benzer şekilde, GML herhangi bir metin düzenleyici de güncellenebilir. Her özellik bir özellik listesine, geometriye (noktalar, çizgiler, eğriler, yüzeyler ve çokgenler) ve mekansal referans sistemine sahiptir.

GML’yi GeoJSON ile karşılaştırdığınızda genellikle daha fazla ek yük vardır. Bunun nedeni, GML’nin aynı miktarda bilgi için daha fazla veri vermesidir.

Google Keyhole Markup Language (KML/KMZ)

⇒Dosya Türü: .KML .KMZ

KML, Keyhole Markup Language anlamına gelir. Bu CBS formatı XML tabanlıdır ve öncelikle Google Earth için kullanılır. KML, daha sonra Google tarafından satın alınan Keyhole Inc tarafından geliştirilmiştir.

KMZ (KML-Zipped), dosyanın sıkıştırılmış bir sürümü olması nedeniyle KML’yi varsayılan Google Earth coğrafi biçimi olarak değiştirmiştir. KML / KMZ, 2008 yılında Açık Jeo Uzamsal Konsorsiyumu’nun uluslararası bir standardı haline geldi.

Boylam, enlem bileşenleri (ondalık dereceler) 1984 yılında WGS84 tarafından tanımlandığı gibidir. Dikey bileşen (irtifa) WGS84 EGM96 Geoid dikey referans noktasından metre cinsinden ölçülür.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün