ArabicChinese (Simplified)DutchEnglishFrenchGermanHindiItalianJapanesePortugueseRussianSerbianSpanishTurkish

Teknoloji

Raster Dosya Biçimleri

Raster Dosya Biçimleri

Tarama verileri, piksellerden oluşur (ayrıca ızgara hücreleri olarak da bilinir). Genellikle düzenli aralıklı ve karedir. Ancak öyle olmaları gerekmez. Rasterler, bir değer (sürekli) veya sınıfla (ayrık) ilişkilendirilen piksele sahiptir.Aşağıda verilen CBS dosya formatları raster verileri oluşturur.

ERDAS Imagine

ERDAS Imagine IMG dosyaları, Hexagon Geospatial tarafından geliştirilen tescilli bir dosya formatıdır. IMG dosyaları, raster verilerinin tekli ve çoklu uydu verisi bantlarını depolamak için kullanılır.

IMG dosyaları, dosyayla ilgili temel bilgileri depolamak için isteğe bağlı olan hiyerarşik bir format (HFA) kullanır. Örneğin, bu dosya bilgilerini, yer kontrol noktalarını ve sensör türünü içerebilir.

Bir IMG dosyasının parçası olan her raster katmanı, veri değerleri hakkında bilgi içerir. Örneğin, projeksiyon, istatistik, özellikler, piramitler ve bunun sürekli mi yoksa ayrık bir raster tipi mi olduğu.

American Standard Code for Information Interchange ASCII Grid

ASCII, bilgi depolama ve işleme için 0 ile 255 arasında bir dizi sayıyı (yüzdürme dahil) kullanır. Ayrıca, bir anahtar kelime kümesi içeren başlık bilgileri de içerir.

Kendi doğal formlarında, ASCII metin dosyaları GIS verilerini ayrılmış bir biçimde saklar. Bu virgül, boşluk veya sekmeyle ayrılmış biçim olabilir. Mekansal olmayandan mekansal verilere geçerek, ASCII gibi bir dönüştürme işlemi aracını raster olarak çalıştırabilirsiniz.

GeoTIFF

GeoTIFF, CBS ve uydu uzaktan algılama uygulamaları için standart bir dosya haline geldi.

GeoTIFF’lere aşağıdaki dosyalar eşlik edebilir:

  • TFW, raster coğrafi konumunuzu vermeniz için gereken dünya dosyasıdır.
  • XML isteğe bağlı olarak GeoTIFF’lere eşlik eder ve sizin meta verilerinizdir.
  • AUX yardımcı dosyaları projeksiyonları ve diğer bilgileri saklar.
  • OVR piramit dosyaları raster görüntüleme için performansı artırır.

IDRISI Raster

IDRISI, tüm raster katmanlarına RST uzantıları atar. Tam sayılar, gerçek sayılar, baytlar ve RGB gibi sayısal hücreli değerlerden oluşur.

Tarama dokümantasyon dosyası (RDC), RST dosyaları için eşlik eden bir metin dosyasıdır. RST dosyalarına sütun ve satır sayısını atarlar. Bundan başka, dosya türünü, koordinat sistemini, referans birimlerini ve konumsal hatayı kaydederler.

Envi RAW Raster

BIL dosyaları, tek / çok bantlı hava ve uydu görüntüleri için raster depolama uzantısıdır.

  • Satır için Serpiştirilmiş Bant (BIL), bir görüntüdeki tüm bantlar için satırlara dayalı piksel bilgilerini saklar.
  • Piksel (BIP) ile birleştirilen Bant, her bir bant için piksel değerleri satırlarla atar.
  • Son olarak, Bant sıralı formatı (BSQ) ayrı bantları sırayla saklar.

BIL dosyaları görüntüdeki sütun, satır, bant, bit derinliği ve düzenini tanımlayan bir başlık dosyasından (HDR) oluşur.

PCI Geomatics Database File (PCIDSK)

PIX dosyaları, PCI Geomatics tarafından geliştirilen raster depolama katmanlarıdır. “Segment” adı sayesinde görüntü ve eldeki verileri bağımlı olmayan bir dosyada saklamayı amaçlayan esnek bir dosya türüdür. Örneğin, segmentler görüntü kanalları, eğitim alanı ve histogram bilgilerini içerebilir.

Bir veritabanı dosyası olarak, PIX dosyaları raster kanallarını değişen bit derinliklerinde tutabilir. Ayrıca projeksiyonları, nitelik bilgilerini, meta verileri ve görüntüleri / vektörleri depolayabilirler.

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün