Netcad

Netcad’de Proje Nasıl Açılır?

Netcad’de Proje Açmak

START ⇒ PROGRAMS ⇒ NETCAD ile .NCZ uzantılı yeni bir proje açılır Açılan proje “BURADAN KAYDET” ile proje yeni bir isimle tekrar kayıt edilir.
Netcad’e ilk girildiğinde yalnızca 0 tabakası vardır ve aktiftir.Bu 0 olarak gözüken tabaka tuşuna tıklanarak, ekrana gelen pencerede gezilerek işlemler (yeni tabaka açılması, tabakanın rengi, tabakanın, noktaların yada kotların açık veya kapalı olması vb.) öğrenilebilir.
NOKTA AT ⇒ DEĞİŞTİR (CTRL+N) ile noktaların koordinatları klavye yardımıyla girilir (Ekranın altındaki pencereyi takip edin ve sorulara cevap verin).
Bu sırada yakalama modları kapalı olmalıdır. Eğer nokta numaraları ekranda gözükmüyor ise tabakada nokta numaralarını gösteren tuş aktif hale getirilmelidir.
Ekran menüsünden limitleri hesapla ikonu kullanılarak, noktaların ekranda görünmesi sağlanır. Çizimi klavyenin (-) tuşu yardımıyla küçültebilir, (+) tuşu ile büyütebilir, (*) tuşu ile yeniden çizdirebilirsiniz.Yeniden çizdirme işlemi çizim üzerinde yapılan değişikliklerin ekrana yansımasını sağlayacaktır.
SORGU⇒OBJE ÖZELLİKLERİNİ SOR (ALT+O) ile istenen objeler sorgulanabilir . Bu işlem için obje özelliklerini sor seçeneğini yada kısa yolunu seçtikten sonra ilgili objeyi fare’un sol tuşu ile seçip farenin sağ tuşuna basmalısınız. Böylece ekrana gelen pencereden sorgulama yapılarak varsa hatalar da düzeltilebilir.
NOKTA AT (CTRL+N) ile diğer noktaları giriniz hatalı olanları düzeltiniz.Bu hatalar Sorgu ⇒ Obje özelliklerini sor ile sorgulanabilir.
Projenin yeniden çizimi ikonu yardımıyla veya klavyeden (*) tuşuna basılarak
yapılabilir.
OBJE SİL yardımıyla ya da tuşu ile hatalı girilen obje veya obje grupları silinebilir ve yeniden nokta atılabilir.Bu sırada çalışılan tabakada kilit kapalı olmalıdır
Hatların birleştirilmesi için: ÇİZGİ ÇİZ (CTRL+L) ile ya da Çizgi ve Çoklu Doğru tuşları ve yakalama modları da
kullanılarak küp oluşturulur. NOKTA YAKALAMA MODU AÇIK OLACAK veya ÇİZGİ ÇİZ (CTRL L) komutundan sonra klavyenin boşluk tuşuna basılarak ekrana gelen yakalama modları penceresinden nokta
adını gösteren tuşa tıklanarak ekrana gelen pencereden tek tek (1, 2, 3, vb) girilebileceği gibi
ardışık olarak nokta birleştirilmesi ise (1..4) şeklinde de girilebilir.

Yazıların yazılması için:
YAZI tuşu ile yazı boyutları,ölçeğe göre belirlenmelidir. Yazıyı istenilen yere
yazmak için yazıyı bırakmak istediğiniz yerde de farenin sol tuşuna basılmalıdır. Bu sırada
Yakalama Modları kapalı olmalıdır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün