Harita

IGS Nedir? IGS Hakkında Herşey!

IGS (International GNSS Service) Nedir?

İngilizcesi International GNSS Service olan IGS, GNSS verileri ile bu verilerden oluşturulan ürünleri kullanarak jeodezik ve jeofizik amaçlı GNSS uygulamalarını destekleyen ve ilgili standartları belirleyen bir kurumdur. Bunun yanında özellikle mühendislik amaçlı GNSS uygulamalarında da etkin olarak kullanılabilecek olan hassas yörünge bilgileri ve sabit GNSS noktalarına ait verileri tüm kullanıcılara sunabilen bir yapıya sahiptir. IGS bilimsel çalışmalar, jeodezik ve jeofizik uygulamalarında yeterli doğrulukta kullanılabilecek GNSS ölçülerinin toplanması, arşivlenmesi ile  dağıtımı görevini üstlenmiştir. IGS istasyonları, sabit olup sürekli çalışan ve GNSS uydularından gönderilen sinyalleri alıp kayıt edebilen istasyonlardır. GNSS tekniği ile çalışma bölgesine uygun uzaklıklarda bulunan bir IGS noktası GNSS ölçmelerine büyük katkı sağlayacaktır. IGS istasyonunun referans olarak kullanılması ile kullanılacak nokta koordinatları ITRF sisteminde olacak, nokta koordinatları yüksek doğrulukla elde edilebilecek ve ülke GNSS ağı ile uyumluluk gösterecektir.

→IGS’in Temel Görevleri 

 • Mühendislik uygulamaları ve bilimsel çalışmalara yönelik yeterli doğrulukta  GNSS gözlem verilerini arşivleme ve kullanıcılara sunma 
 • Global Koordinat Sistemlerinin oluşturulmasına altlık teşkil etme
 • Global deformasyonların izlenmeleri açısından zengin veri sağlama
 • Yer dönüklük parametrelerini ve uydu yörüngelerini tespit etme
 • Troposfer ve iyonosferi izleme

→IGS’in Bileşenleri 

 • Sabit GNSS noktalarının oluşturduğu izleme istasyonları ağı
 • Veri merkezleri
 • Analiz ve birleşik analiz merkezleri ile analiz koordinatörü
 • Çalışma grupları ve pilot projeler
 • Merkez büro
 • Yönetim kurulu

IGS’in Tarihçesi

IGS ,1992 yılı Haziran ve Eylül döneminde üç aylığına pilot servis olarak kullanılmış; ardından 1993 yılında Uluslararası Jeodezi Birliği tarafından onaylanmış ve 1 Ocak 1994 tarihinde hizmete girmiştir. IGS ilk önce Uluslararası GPS Servisi adıyla kurulsa da bu isim 14 Mart 2005’te Uluslararası GNNS Servisi olarak değiştirilmiştir. Ayrıca IERS (International Earth Rotation and Reference Systems Service) ile yakın işbirliği içinde faaliyet göstermektedir ve FAGS (Federation of Astronomical and Geophysical Data Analysis Services) federasyonuna bağlı faaliyet yürüten 13 servisten biridir. IGS mühendislik amaçlı GPS uygulamalarında etkin olarak kullanılabilecek olan hassas yörünge bilgileri ve sabit GPS noktalarına ait verileri kullanıcılara sunan bir yapıya sahiptir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün