ArabicChinese (Simplified)DutchEnglishFrenchGermanHindiItalianJapanesePortugueseRussianSerbianSpanishTurkish

Mevzuat

Arazi Toplulaştırması

Arazi Toplulaştırması Nedir?

Arazi toplulaştırılması dar anlamda, bir kişiye ya da bir çiftçi ailesine ait olan dağınık tarım parsellerinin bir araya getirilmesi ve düzgün bir biçime sokulması işlemidir. Geniş anlamda ise dağınık parselleri birleştirmenin yanında, çiftçi ailelerinin çalışma ve yaşam koşullarını iyileştirmek ve toprak verimliliğini arttırmak amacıyla alınacak teknik, ekonomik ve toplumsal önlemleri içeren bir toprak düzenleme yöntemidir.Arazi toplulaştırması, tarım ve orman işletmeciliğinde, üretim ve çalışma koşullarını iyileştirmek,  tarımsal kültürü ve kırsal gelişimi özendirmek hedefi doğrultusunda kırsal alandaki mülkiyet yapısını düzenleme yöntemidir. Dağınık ya da ekonomik işlemeye uygun olmayan parseller birleştirilir, amaca uygun şekilde düzenlenir. Ulaşım, sulama ve kamusal yapılar için gereksinimi duyulan tesisler gerçekleştirilir. Kırsal görünüm biçimlendirilir, köy yenileme ve öteki önlemler yardımıyla tarımsal alandaki yaşam koşulları iyileştirilir. Bu sırada, doğal ve tarihsel eserleri koruma, dinlence yerleri oluşturma, trafiği yeniden düzenleme, enerji sağlama, balıkçılık, avcılık ve diğer tarımsal işletmecilik türlerine ilişkin önlemler de alınır.

Ülkemizde arazi toplulaştırması iki yasaya göre yürütülmektedir:

1)Toprak Koruma ve Arazi Kullanım Kanunu

2)Sulama Alanlarında Arazi Düzenlemesine Dair Tarım Reformu Kanunu

Arazi Toplulaştırmasının Amaçları

1)Kırsal Alanlardaki Koşulları İyileştirmek

İşletmelerin sulama ,ulaşım, ve şekil bakımından tarım ekonomisinin kurallarına uygun olarak yeniden düzenlenmesini amaçlar. Burada hedef yalnız ürün artışı değil, çalışma koşullarını da iyileştirerek verim artışını sağlamaktadır.

2)Tarımsal Alanlardaki Kültürü Geliştirmek

Tarımsal alanlarda elde edilen verimi mümkün oldukça arttırma ve bu alanlardaki sürekli ürün alma güvencesini  sağlamaya yöneliktir .Tarım çayır, mera ve orman alanı olarak kullanılan alanların toprak ve su koşullarının, özelliklerinin iyileştirilmesini, ağaçlandırma çalışmaları, toprak havalandırma ve kurutma çalışmaları ile sağlanır.

3)Kırsal Gelişimi Sürdürerek Güçlendirmek

Kırsal gelişimin en hızlı şekilde başlatılması ve sürdürerek güçlendirilmesi ile  kırsal alandaki yerleşme, çalışma ve dinlenme işlevlerini içeren yaşam koşullarının iyileştirilmesi amaçlanır.

Arazi Toplulaştırmasının Araçları

1)Toprak Düzenleme Önlemi

2)Toprak Edinme Önlemi

3)Yol Yapımı Önlemi

4) Sulama Önlemi

5)Köy Yenileme Önlemi

6)Toprak ve Tarım Kültürünü Koruma Önlemi

7)Doğayı ve kırsal görünümü koruma önlemi

8)Dinlenme ve serbest zaman değerlendirme yerleri yapımı

Etiketler
Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün