Haberler

Artık Türkiye’de havadan ölçüm ve analiz yapabilecek!

Havadan Gravite Ölçme ve Analiz Yeteneği Harita Genel Müdürlüğü tarafından Türkiye’ye kazandırıldı.

Harita Genel Müdürlüğü koordinatörlüğünde Türkiye Petrolleri Genel Müdürlüğü,Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü ve TÜBİTAK ortaklığı ile yürütülmekte olan “Türkiye Yükseklik Sisteminin Modernizasyonu ve Gravite Altyapısının İyileştirilmesi Projesi” kapsamında “Hava Gravimetrisi” çalışmaları planlanmıştır. Harita Genel Müdürlüğünün açıklamasına göre bu çalışma ile birlikte büyük su kütleleri, sarp, engebeli, kayalık, ormanlık, güvenlik nedeniyle yerden ulaşımın zor olduğu alanlar ve ülke sınırları üzerinde havadan yer çekimi gravitesi ölçülerek veri boşluklarının doldurulması hedeflenmiştir. Ayrıca bu proje T.C. Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından desteklenmiştir.

Türkiyede milli imkanlarla ilk defa gerçekleştirilen “Hava Gravimetresi” çalışmaları ile “Yeni Türkiye Jeoit Modeli”nin yerden ölçülemeyen alanlarda doğruluğunun ve çözünürlüğünün arttırılması hedefleniyor.Bu hedef gerçekleştiğinde GNSS kullanıcıları gerçek zamanda ve her türlü hava koşulunda yüksek doğruluk ve duyarlıkta fiziksel yükseklik bilgisi üretebilecek. Buna ek olarak elde edilen hava gravimetrisi verilerinin yer gravite alanı bilgisine ihtiyaç duyan bütün kurum ve kuruluşlarla paylaşılarak, TÜBİTAK ve üniversitelerin kullanımına sunulacağı belirtiliyor.

Konuyla ilgili daha ayrıntılı bilgiye sahip olmak isterseniz 14-15 Kasım 2019 tarihleri arasında Konya Teknik Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirilecek olan “Güncel Jeodezik Uygulamalar” konulu Türkiye Ulusal Jeodezi Komisyonu 2019 Yılı bilimsel toplantısına katılabilir yada https://www.harita.gov.tr/ adresinden daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Haberin Kaynağı: Harita Genel Müdürlüğü

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün