Matlab

Matlab’a Giriş Dersi

Matlab’ın İçeriği Ve Öğrenilecek İlk Bilgiler Nelerdir?

Matlab programı kurulup açıldığında karşınıza çıkacak görüntü bu şekildedir. Bizde kurulu olan MATLAB programı MATLAB R2012b olduğu için R2012b üzerinden anlatımlar yapılacaktır. Fakat diğer MATLAB programları ile arasında pek fark bulunmamaktadır.

CURRENT FOLDER BÖLÜMÜ

Sol taraftaki “Current Folder” denilen kısımda yapmış olduğunuz çalışmanın bulunduğu klasörün seçili olması gerekir. Yani çalışmanızı kaydettiğiniz yer olarak tanımlayabiliriz. Yazmış olduğunuz kodun yani programın çalışması için “Current Folder” bölümünde çalışmanızı yapacağınız klasör seçili olmalıdır.

COMMAND WINDOW BÖLÜMÜ

MATLAB programını açtığınızda ekranın büyük bir bölümünü bu kısım kaplamaktadır. Buradan MATLAB üzerinden istediğiniz aritmetik vb. işlemleri yapmaya yarar. İlerleyen bölümlerde bu aritmetik işlemlerin üzerinde duracağız.

WORKSPACE BÖLÜMÜ

Sağ üst taraftaki “Workspace” bölümünde “Command Window” ‘da yaptırmış olduğunuz işlemlerin sonuçları ve tanımladığınız değişkenler gözükür. Yani “Command Window” penceresine;

a=2

b=2

a+b

şeklinde kod yazarsanız “Workspace” bölümünde a’nın b’nin değerini ve ayrıca “ans” yani answer(cevap) olarak a+b işleminin sonucunu size verecektir.

COMMAND HISTORY BÖLÜMÜ

Sağ alt taraftaki “Command History” bölümünde ise yapmış olduğunuz işlemleri göstermektedir. Kısaca yazmış olduğunuz komutların günlüğü diyebiliriz.

NEW SCRIPT BÖLÜMÜ

Sol üst tarafta bulunan “New Script” bölümü veya “New” kısmının altında da bulabileceğiniz “Script” bölümü size yeni kodlar yazabileceğiniz sayfayı açar. Bu pencere “Command Window” penceresinden farklı olarak satırlar halinde kodlar yazabileceğiniz bir penceredir. Karmaşık işlemleri vs. buradan yaptıracağız.

Boş bir “editor” sayfası bu şekildedir ve Untitled(Başlıksız) olarak açılır. İlerideki bölümlerin bir çoğunu bu sayfa üzerinden yapacağız.

Etiketler
Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün